Julia Duszczenko

CIT: nabycie gwarancji zwrotu należności podlega limitowaniu w kosztach - wyrok WSA

Mechanizm, w którym pośrednik bierze na siebie ryzyko i w przypadku nieuregulowania należności przez kontrahentów spółki płaci na jej konto zaległe kwoty, jest podobny do usługi faktoringu. Wydatki na taką usługę, w przypadku braku płatności od odbiorcy, są kosztem finansowania dłużnego.

Koszty podatkowe: płatności z tytułu leasingu operacyjnego nie są limitowane

Przepisy ustawy o CIT ograniczające możliwość zaliczenia kosztów finansowania dłużnego do kosztów podatkowych należy stosować tylko do leasingu finansowego.

WSA: wystarczy jedna ewidencja dla całej działalności strefowej

Aby określić wysokość dochodu (straty) z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie SSE na podstawie udzielonego zezwolenia, przedsiębiorca jest uprawniony do prowadzenia jednej, łącznej ewidencji dla działalności zwolnionej z CIT, tj. wspólnej dla wszystkich udzielonych zezwoleń. Limity dostępnej pomocy publicznej może on przy tym wykorzystać chronologicznie.

Dostawa części dla przemysłu stoczniowego z zerową stawką VAT

W przypadku dostaw produktów przeznaczonych do montażu na statkach pełnomorskich na rzecz pośrednika, można zastosować zerową stawkę VAT. Ustawodawca nie wprowadza bowiem wymogu odnoszącego się do podmiotu, na rzecz którego jest dokonywana dostawa części i wyposażenia dla jednostek pływających. Stosuje jedynie kryterium przedmiotowe.

VAT: czy długotrwałe magazynowanie jest przerwaniem transportu

Jednym z warunków koniecznych dla uznania danej transakcji za eksport jest wywiezienie towarów z terytorium kraju poza Unię Europejską. Gdy w dokumentach celnych potwierdzających ostatecznie wywóz towarów poza terytorium Unii, jako podmiot rozpoczynający procedurę wywozu widnieje podatnik, nie można takiej transakcji uznać za wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.