Martyna Filipiak

Podsumowanie zasad zawierania transakcji kontrolowanych

Zmiany przepisów podatkowych, postępująca globalizacja oraz związana z nią konieczność spełnienia obowiązków podatkowych różnych jurysdykcji wiążą się z potrzebą efektywnego zarządzania ryzykiem podatkowym. Ma to szczególne znaczenie dla podmiotów powiązanych, działających zarówno w grupach krajowych, jak i międzynarodowych.

Rodzaje obowiązków i terminy w cenach transferowych

W związku z wprowadzonymi zmianami w przepisach ustawy o PIT i CIT, za rok 2022 obowiązują już nowe, skrócone terminy na wypełnienie obowiązków dokumentacyjnych i sprawozdawczych w zakresie cen transferowych.

Polski Ład porządkuje i upraszcza ceny transferowe

Zmiany, które weszły w życie w większości od 1 stycznia 2022 r., nie są rewolucyjne w porównaniu do tych, które zostały wprowadzone w roku 2017 czy w roku 2019. Mają one co do zasady charakter porządkujący.

Ceny transferowe a Polski Ład: fiskus dostanie cenne źródło informacji

Wyselekcjonowane dane, zebrane w TPR, znacząco ułatwią organom skarbowym typowanie podmiotów do kontroli poprzez specjalne algorytmy.

Co się zmieniło w formularzu TPR

Nowe regulacje będą obowiązywały dla transakcji realizowanych przez podatników za 2022 r., jednak część przepisów, np. w zakresie zwolnienia z obowiązku posiadania analiz porównawczych dla małych i mikroprzedsiębiorców czy dla transakcji rajowych ma zastosowanie już od 2021 r.

Kontrole cen transferowych w dobie pandemii

Spadek dochodów budżetowych związany z Covid-19 może wymusić na KAS konieczność zapewnienia dodatkowych wpływów podatkowych od podmiotów należących do międzynarodowych grup kapitałowych. A to oznacza wzmożenie kontroli w najbliższych latach.

Kiedy dostosowanie ceny jest korektą cen transferowych

Podatnik ma obowiązek stosowania cen rynkowych w ciągu roku. Jest to jeden z warunków zaliczenia korekty, zarówno in plus, jak i in minus, do przychodów/kosztów podatkowych.