Izabela Zygmunt

Fundusz odbudowy – instrukcja obsługi

Burzliwe negocjacje zakończone, mamy fundusz odbudowy! Wesprze on polską gospodarkę kwotą 23 mld euro dotacji, z czego ponad jedna trzecia ma zostać przeznaczona zieloną transformację. Czym dokładnie jest fundusz odbudowy i co zrobić, by stał się trampoliną do szybszej dekarbonizacji gospodarki – zastanawia się Izabela Zygmunt z Polskiej Zielonej Sieci.

Dwa oblicza transformacji

Na porozumieniu zawartym między rządem a związkami górniczymi ze Śląska stracą i górnicy, i klimat. Wielkopolska wschodnia swoją szansę widzi nie w przedłużaniu agonii węgla, ale w szybkiej i ambitnej transformacji – pisze ekspertka ds. polityki klimatycznej w Polskiej Zielonej Sieci.

CZAS TO PIENIĄDZ, czyli bilion euro na sprawiedliwą i sprawną transformację.

Unia Europejska przedstawiła plan finansowy dla Zielonego Ładu. Na stole leży tysiąc (tak, tysiąc) miliardów Euro, ale to pieniądze dla tych, którzy są gotowi inwestować w neutralność klimatyczną. Jeśli chcemy, by popłynęły do Polski, musimy pożegnać się z węglowymi mitami i na serio rozpocząć transformację spójną z unijnymi celami.

Neutralność klimatyczna tak, ale bez Polski. Jaki w tym sens?

Rada UE poparła dziś w nocy cel neutralności klimatycznej na 2050 rok. Polska nie zawetowała tej decyzji, ale wymusiła dodanie zapisu mówiącego, że w tej chwili nasz kraj – jako jedyny – nie jest w stanie zobowiązać się do wdrożenia tego celu u siebie. Sukces negocjacyjny? Raczej spektakularny strzał w kolano.

Czy Polska będzie klimatycznym hamulcowym?

Przywódcy UE mają w czwartek w Brukseli zdecydować, czy do 2050 r. Unia powinna stać się neutralna klimatycznie. Polska, jak zwykle, jest przeciw, chociaż dziś trudno zrozumieć, co na tym zyskujemy.

Stawka większa niż węgiel

Przy obecnej wiedzy o skutkach zmian klimatu postulat jak najszybszego odejścia od węgla trudno uznać za radykalny – to raczej niezbędne minimum. Tym bardziej, że transformacja energetyczna może przynieść Polsce kilka ważnych korzyści wykraczających poza sferę energetyki – o ile zostanie dobrze przeprowadzona. Dlatego tematem politycznej debaty powinien być sposób odchodzenia od węgla, a nie pytanie, czy w ogóle to robić.