Anna Smagowicz-Tokarz

Wierzytelności: SN o tym, kto ponosi koszt wykonania zastępczego

Wierzyciel, który w postępowaniu sądowym otrzymał upoważnienie do wykonania czynności na koszt dłużnika, może żądać przyznania mu przez sąd sumy potrzebnej do wykonania tej czynności.

Zezwolenie strefowe przy restrukturyzacji

Gdy w wyniku przekształcenia zmieni się status spółki i przestaje ona być przedsiębiorcą małym lub średnim, zwolnienie podatkowe ulega obniżeniu co najmniej do 50 proc., czyli do maksymalnej wysokości pomocy przyznawanej dużym podmiotom.

SSE: Zakup używanych maszyn i urządzeń pozbawia prawa do pomocy publicznej

Koszty nabycia środków trwałych mogą być zaliczone przez dużego przedsiębiorcę strefowego do wydatków stanowiących podstawę do kalkulacji limitu zwolnienia podatkowego tylko wtedy, gdy aktywa te spełniają wymóg nowości.

Korekta ceny w umowie o zamówienie publiczne

Powód (wykonawca) zawarł z pozwanym (zamawiającym) w trybie przetargu nieograniczonego umowę o roboty budowlane. Specyfikacja Istotnych Warunków Zamówienia oraz dokumenty w postępowaniu poprzedzającym zawarcie umowy, wymienione w niej, stanowiły jej integralną część, w tym m.in. warunki ogólne i szczególne kontraktu na budowę.

Kiedy powództwo wnoszą wszyscy konsorcjanci spółki

Z istnienia umowy konsorcjalnej nie musi wynikać współuczestnictwo konieczne po stronie powodowej, ponieważ nie można stawiać znaku równości pomiędzy spółką cywilną, zawiązaną na mocy art. 860 kodeksu cywilnego, a konsorcjum w rozumieniu art. 23 ust. 1 Prawa zamówień publicznych.

Pomoc publiczna dla specjalnych stref ekonomicznych

Są nowe zasady udzielania pomocy publicznej przedsiębiorcom strefowym. Mogą one zagrozić atrakcyjności inwestycyjnej.

Zamawiający wyjaśnienia treść specyfikacji istotnych warunków zamówienia

W razie wątpliwości wykonawcy jest on nie tylko uprawniony, ale i zobowiązany zwrócić się do zamawiającego o wyjaśnienie treści specyfikacji istotnych warunków zamówienia. Zaniechanie tej powinności może być podstawą zarzucenia mu niedochowania należytej staranności wymaganej od przedsiębiorcy.

Transakcje a reprezentacja spółki z o. o.

Transakcje dokonywane za pomocą sp. z o.o. w organizacji czasami dotyczą poważnych sum. ?Warto zatroszczyć się o zapewnienie prawidłowej reprezentacji ich stron. Jaka powinna ona być?

Reprezentacja jednoosobowej spółki z o.o. w organizacji

Kontrowersje mogą pojawić się w przypadku jednoosobowej sp. z o.o. w organizacji, w szczególności gdy jedyny wspólnik jest jednocześnie członkiem zarządu tej spółki.

Oferta w zamówieniach publicznych: jakich zmian można dokonać

Dopuszczalne jest poprawienie w ofercie omyłek polegających na jej niezgodności ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia, jeżeli poprawki takie nie ingerują w sposób istotny w jej treść. Wprowadzone modyfikacje muszą jednak stanowić odzwierciedlenie złożonego oświadczenia woli wykonawcy wyrażonego w ofercie.