Bogdan Majkowski

Pracownicy nie przechodzą ze starymi uprawnieniami socjalnymi

Pracodawca przyznaje i wypłaca wszystkim zatrudnionym, również tym z przejętego zakładu pracy, świadczenia socjalne zgodnie z regulacjami obowiązującymi w jego przedsiębiorstwie.

Zawyżony zasiłek to zaniżone składki

Jeżeli pracodawca wypłacił świadczenie za czas niezdolności do pracy według zbyt wysokiej stawki procentowej, musi przeliczyć tę wypłatę, skorygować dokumenty ZUS oraz uregulować niedopłatę składek.

Specustawa obniżyła etaty, pensje i odprawy

Zmniejszony na podstawie tarczy antykryzysowej wymiar czasu pracy wpływa również na należne odprawy z tytułu zwolnień grupowych. Dodatkowo świadczenia te obowiązuje obecnie niższy limit.

Powrót z urlopu wychowawczego nie zawsze na to samo stanowisko

Pracownik, który zakończył urlop wychowawczy, ma gwarancję powrotu na poprzednio zajmowane stanowisko pracy. Jedynym wyjątkiem jest sytuacja, gdy zostało ono zlikwidowane.

Także czasowe wykonywanie pracy szczególnej jest objęte składkami

Żaden przepis ustawy o emeryturach pomostowych nie wprowadza minimalnego okresu świadczenia pracy szczególnej warunkującego powstanie obowiązku naliczania składek na FEP za daną osobę.

Premia roczna za czas choroby wolna od składek

Składnik wynagrodzenia, którego pracodawca nie zmniejsza za okres pobierania świadczeń chorobowych, jest wyłączony z podstawy składek. Ale tylko w części należnej za okres ich pobierania.

Pensja za czas zwolnienia z obowiązków liczona jak za urlop

Zwalniając pracownika ze świadczenia zadań w okresie wypowiedzenia, pracodawca musi mu wypłacać wynagrodzenie obliczone na zasadach pensji za czas wypoczynku.

Rodzaj świadczenia wypłaconego pielęgniarce z tytułu COVID-19 do korekty

Jeżeli pracodawca wypłacił pracownikowi służby zdrowia, który zaraził się koronawirusem od pacjenta, wynagrodzenie chorobowe, musi wypłacić mu wyrównanie świadczenia z odsetkami oraz skorygować dokumenty złożone w ZUS.

Pracownik nie musi informować o drugim etacie

Pracownik nie musi informować o drugim etacie czy dodatkowej działalności zarobkowej ani tym bardziej pytać o zgodę prawodawcy. Warunek – nie jest to konkurencja. jego firmy

Jak liczyć pensję niepełnoetatowca za przepracowaną część miesiąca?

Gdy zatrudniony na część etatu nie pracuje we wszystkie dni tygodnia, jego wynagrodzenie za część miesiąca liczy się, bazując na liczbie godzin nieprzepracowanych, wynikających z grafiku.