Magdalena Skalska

Ochrona przed zwolnieniem: dla kogo dodatek wyrównawczy

Wręczanie niektórym pracownikom wypowiedzeń zmieniających wysokość ich wynagrodzeń ma tylko symboliczne znaczenie. Szef i tak musi pokryć to uszczuplenie, wypłacając im tzw. dodatek wyrównawczy.

Ochrona przed zwolnieniem przez 4 lata przed emeryturą

Co do zasady obejmuje ona zakaz definitywnego rozstania z seniorami, jak i modyfikowania im warunków pracy i/lub płacy. Są jednak wyjątki.

Urlop wychowawczy - ograniczenie ochrony trwałości stosunku pracy

Etatowcom korzystającym z urlopu wychowawczego przysługuje szczególna ochrona trwałości stosunku pracy.

Kiedy świadczenie urlopowe zamiast funduszu świadczeń socjalnych

Zakład pracy, w którym obsadzonych jest mniej niż 20 etatów, zamiast tworzyć fundusz, może wypłacać pieniądze na urlop. Jeśli zrobi to większa firma, będzie to wbrew ustawie.

Integracja z funduszu socjalnego dla wszystkich

Z funduszu socjalnego nie wolno finansować zwykłych spotkań i wyjazdów pracowników. Konieczne jest ich połączenie z jedną z form aktywności wymienionych w ustawie.

Zasady gospodarowania funduszem świadczeń socjalnych

Zasady gospodarowania funduszem socjalnym określa pracodawca. Nie może jednak prawa do świadczeń i ich wysokości uzależnić od innych kryteriów niż ustawowe.

Dłużnik na zasiłku nie dostanie pełnej kwoty

Jeżeli pracownik ma zajęcie komornicze, a choruje, pracodawca uszczupli mu to świadczenie. W zależności od rodzaju zobowiązań potrąci nawet ponad połowę należności z ZUS.

Podstawa wymiaru trzynastki a choroba pracownika

Dodatek stażowy, podobnie jak każdy inny element wynagrodzenia regulowany obok zasiłków, nie podlega oskładkowaniu w części należnej za czas niedomagań zdrowotnych. Tym samym nie zwiększy podstawy trzynastki.

Kiedy pracodawca nie musi tworzyć funduszu świadczeń socjalnych

Nawet największy prywatny zakład może zrezygnować z prowadzenia funduszu socjalnego. Jednak pieniędzy, które pozostały na jego koncie, nie wykorzysta na inne cele niż socjalne. Dopiero po ich wyczerpaniu następuje całkowita likwidacja funduszu.