Marta Skurska

EPU: sąd nie wezwie do usunięcia braków formalnych pozwu

Po przekazaniu sprawy przez sąd prowadzący elektroniczne postępowanie upominawcze do sądu właściwości ogólnej na podstawie art. 50533 § 1 k.p.c. nie wzywa się powoda na podstawie art. 130 § 1 k.p.c. do usunięcia braków formalnych pozwu przez przedłożenie odpisu pozwu wraz z załącznikami oraz gdy sprawa rozpoznawana jest w postępowaniu uproszczonym przez złożenie pozwu na urzędowym formularzu.

Na wezwanie do uiszczenia opłaty sądowej przysługuje zażalenie

Na zarządzenie przewodniczącego nakładające na stronę obowiązek uiszczenia opłaty sądowej przysługuje zażalenie.

Skutki odroczenia ogłoszenia wyroku

Ogłoszenie wyroku przez sąd pierwszej instancji z naruszeniem przepisu kodeksu postępowania cywilnego stanowiącego, że w sprawie zawiłej odroczenie ogłoszenia wyroku może nastąpić tylko jeden raz na czas do dwóch tygodni, nie wpływa na dopuszczalność apelacji.

Kiedy można odstąpić od umowy sprzedaży

Stan majątkowy kupującego uzasadnia odstąpienie od umowy sprzedaży przez sprzedającego tylko wtedy, gdy stwarza poważne i realne zagrożenie dla zapłaty w terminie ceny za rzeczy, które mają być dostarczone później.

Decyduje data przyjęcia opłaty przez pocztę

Datą uiszczenia opłaty sądowej na rachunek bankowy sądu wnoszonej w postaci wpłaty gotówkowej w polskiej placówce pocztowej operatora wyznaczonego (Poczty Polskiej S.A.) jest data przyjęcia tej wpłaty przez operatora.

Kiedy zażalenie wniesione w terminie

Termin do wniesienia zażalenia na postanowienie sądu I instancji jest zachowany także wtedy, gdy przed jego upływem strona wniosła zażalenie do sądu II instancji właściwego funkcjonalnie.

Szkoda i bezpodstawne wzbogacenie - czego żądać w przypadku zbiegu roszczeń

Przepisy o odpowiedzialności z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia nie uchybiają przepisom o obowiązku naprawienia szkody. Oznacza to, że uprawniony ma prawo wyboru pomiędzy tymi roszczeniami także wtedy, gdy kto inny odpowiada za szkodę, a kto inny jest bezpodstawnie wzbogacony.

Klauzula proporcjonalności w ubezpieczeniach

Wszelkie klauzule ograniczające odpowiedzialność ubezpieczyciela w umowie ubezpieczenia majątkowego, w tym klauzula proporcjonalności jego świadczenia w stosunku do rzeczywistej wartości przedmiotu ubezpieczenia, stanowią wyjątek od zasady i wymagają wyraźnego, znanego ubezpieczającemu postanowienia umownego, na które się godzi.

Roboty budowlane: Do czego zobowiązuje umowa

Obowiązek inwestora przekazania wykonawcy terenu budowy należy do jego podstawowych powinności, a nie jest jedynie przejawem współdziałania stron przy wykonywaniu zobowiązania.

Obowiązki i uprawnienia gwaranta z gwarancji ubezpieczeniowej

Umowy gwarancyjne można podzielić na te o charakterze abstrakcyjnym i kauzalnym. Do grupy pierwszej zalicza się te, w których płatność gwarantowanego świadczenia powinna nastąpić zgodnie z klauzulą „nieodwołalnie i bezwarunkowo na pierwsze żądanie". Druga grupa to te, w których beneficjent gwarancji obowiązany jest wskazać przyczynę uzasadniającą dokonanie przez gwaranta wypłaty.