Michał Zaczyński

„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy

Timothée Chalamet, gwiazda drugiej części głośnego filmu „Diuna”, łamie reguły dress code'u i zupełnie nie przejmuje się, że w jednym stroju łączy sprzeczne style. W mediach nie ma konkurencji. Uwielbienie do aktora przybrało formę kultu przypieczętowanego okładką brytyjskiego „Vogue'a”, pierwszą męską w ponadstuletniej historii magazynu.

Trendy czy dobry smak: jak Polacy widzą siebie – i jak traktują modę?

Nie jest źle. Wbrew opiniom o fatalnie ubranej polskiej ulicy zmieniliśmy się na korzyść. Z dawnych krzykliwych strojów, przeszliśmy w wersję bardziej stonowaną. Żyjemy zdrowiej, bardziej świadomie, co nie uchodzi uwadze tych, którzy nas ubierają.

Drugie życie ubrań: Polacy coraz częściej kupują rzeczy używane zamiast nowych

Blisko połowa Polaków, gdy chce kupić ubrania czy buty, najpierw rozgląda się za używanymi, a dopiero potem za nowymi produktami. Nowe badanie Accenture „Drugie życie ubrań” pokazuje, że odzież z drugiej ręki stała się równoprawną kategorią zakupową.

Kuszenie Christo: kim był jeden z najgłośniejszych współczesnych artystów?

Co sprawiło, że turyści odwiedzili jesienią tego roku Paryż nie po to, by obejrzeć Łuk Triumfalny, lecz tym razem – cóż za przewrotność – po to, by go nie obejrzeć? Odpowiedź brzmi Christo, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów.

Rafał Reif: „Przyszłością rynku mody są rzeczy używane”

O radykalnych zmianach w branży odzieżowej i używanych ubraniach, które stały się trendem sezonu opowiada Rafał Reif, ekspert branży odzieżowej, szef działu mody i handlu w firmie doradczej Accenture.

Czy dżinsy poradzą sobie w erze dresów i powszechnej wygody?

Wizerunkowo sporo w ostatnich miesiącach straciły. Po prostu: okazało się, że dżinsy wcale nie są aż tak uniwersalne i wygodne, jak głosiła ich legenda. A przynajmniej nie tak, jak dresy, w które masowo wbiliśmy się na czas lockdownu i z których wiele osób nadal nie chce zrezygnować.

Marta Stefańczyk: „klasyczny dress code przetrwa”

Budowanie wiarygodności w biznesie jest mocno związane z tym, jak się wygląda. Wizerunek to jedna z wartości korporacji. Degradacja dress code’u jest więc dla mnie nielogiczna – mówi Marta Stefańczyk, twórczyni i prezeska szyjącej na miarę marki Cafardini.

Znika biurowy dress code: odtąd ma być wygodnie

Czy korporacyjny kod ubioru przechodzi do historii? Wszystko na to wskazuje. Największych zmian w modzie – historycznie rzecz ujmując – nie dokonują wszak projektanci tylko doniosłe wydarzenia. Pandemia z pewnością do takich należy. Ma ułatwione zadanie. Bo umówmy się: nigdy tego „dress code’u” nie lubiliśmy.

Arkadiusz Likus, twórca Vitkaca: „luksus się obroni”

Zamówiliśmy znacznie więcej towaru na ten rok, więc problemy są nieuniknione. Liczę jednak po cichu, że utrzymam sprzedaż na poziomie tej z zeszłego roku – mówi Arkadiusz Likus, założyciel warszawskiego domu handlowego Vitkac. I to mimo braku turystów, którzy na całym świecie napędzają rynek luksusu, generując nawet jedną trzecią jego dochodów.

Robert Konieczny: „Zieleń w mieście jest święta”.

„Musimy budować coraz mądrzej. Nikt już nie zdecyduje się na mieszkanie bez skrawka przestrzeni, bez balkonu, ogródka, jakiejkolwiek zieleni, by nie zwariować” – mówi Robert Konieczny, najbardziej utytułowany polski architekt.