Michał Zaczyński

Kuszenie Christo: kim był jeden z najgłośniejszych współczesnych artystów?

Co sprawiło, że turyści odwiedzili jesienią tego roku Paryż nie po to, by obejrzeć Łuk Triumfalny, lecz tym razem – cóż za przewrotność – po to, by go nie obejrzeć? Odpowiedź brzmi Christo, jeden z najbardziej rozpoznawalnych artystów.

Rafał Reif: „Przyszłością rynku mody są rzeczy używane”

O radykalnych zmianach w branży odzieżowej i używanych ubraniach, które stały się trendem sezonu opowiada Rafał Reif, ekspert branży odzieżowej, szef działu mody i handlu w firmie doradczej Accenture.

Czy dżinsy poradzą sobie w erze dresów i powszechnej wygody?

Wizerunkowo sporo w ostatnich miesiącach straciły. Po prostu: okazało się, że dżinsy wcale nie są aż tak uniwersalne i wygodne, jak głosiła ich legenda. A przynajmniej nie tak, jak dresy, w które masowo wbiliśmy się na czas lockdownu i z których wiele osób nadal nie chce zrezygnować.

Marta Stefańczyk: „klasyczny dress code przetrwa”

Budowanie wiarygodności w biznesie jest mocno związane z tym, jak się wygląda. Wizerunek to jedna z wartości korporacji. Degradacja dress code’u jest więc dla mnie nielogiczna – mówi Marta Stefańczyk, twórczyni i prezeska szyjącej na miarę marki Cafardini.

Znika biurowy dress code: odtąd ma być wygodnie

Czy korporacyjny kod ubioru przechodzi do historii? Wszystko na to wskazuje. Największych zmian w modzie – historycznie rzecz ujmując – nie dokonują wszak projektanci tylko doniosłe wydarzenia. Pandemia z pewnością do takich należy. Ma ułatwione zadanie. Bo umówmy się: nigdy tego „dress code’u” nie lubiliśmy.

Arkadiusz Likus, twórca Vitkaca: „luksus się obroni”

Zamówiliśmy znacznie więcej towaru na ten rok, więc problemy są nieuniknione. Liczę jednak po cichu, że utrzymam sprzedaż na poziomie tej z zeszłego roku – mówi Arkadiusz Likus, założyciel warszawskiego domu handlowego Vitkac. I to mimo braku turystów, którzy na całym świecie napędzają rynek luksusu, generując nawet jedną trzecią jego dochodów.

Robert Konieczny: „Zieleń w mieście jest święta”.

„Musimy budować coraz mądrzej. Nikt już nie zdecyduje się na mieszkanie bez skrawka przestrzeni, bez balkonu, ogródka, jakiejkolwiek zieleni, by nie zwariować” – mówi Robert Konieczny, najbardziej utytułowany polski architekt.

Inez i Katarzyna Wicher: „u nas nie ma barw pośrednich”

Chwalone w mediach, docenione przez branżę, wyraziste i oryginalne. Dziś Inez i Katarzyną Wicher, założycielki marki Vicher, szyją dla szpitali i walczą o swoją markę.

Rodrigo De La Garza: „moja moda jest mniej tradycyjna”

Życiorys ma równie ekstrawagancki, co wiele jego garniturów. Pochodzi z Meksyku. Jako dziecko przeniósł się z rodzicami do USA, a stamtąd, po pięcioletniej służbie w US Navy, trafił do Europy. Importował alpaki z Chile, z firmy jego matki. Dziś mieszka w Polsce, tutaj ma swoje krawieckie atelier.

Anna Orska: „Szkoda mi czasu na błędy”

– Nie mam czasu na tworzenie rzeczy, które będą źle wyglądać – mówi Anna Orska, jedna z najbardziej znanych polskich projektantek biżuterii. To prawda, jest bardzo zajęta. Wysoko zawiesiła poprzeczkę.