Andrzej Chojnowski

Rosjanie będą pić więcej alkoholu. Kreml potrzebuje większych wpływów z podatków

Rzecznik praw przedsiębiorców w Rosji proponuje uproszczenie procedury uzyskiwania koncesji na handel alkoholem. „Zwiększenie liczby legalnych placówek to wzrost wpływów z akcyzy i lepsze rozwiązywanie problemów zdrowotnych” – przekonuje Borys Titow.

Z Murmańska do Donbasu: Ukraińcy stworzyli film dokumentalny o jeńcu rosyjskim

„Okupant” – to tytuł nowego ukraińskiego filmu dokumentalnego. W całości stworzono go z filmów i zdjęć wydobytych z telefonu jednego z rosyjskich jeńców wojennych. Są kroniką wojny w Ukrainie, ale pokazują też zwykłe życie w Rosji.

Oleg Tińkow: miliarder wygnany z Rosji, choć chciał, by Putin został carem

Jako pierwszy z rosyjskich miliarderów potępił wojnę. Kara przyszła szybko: musiał sprzedać akcje swojego banku. Majątek Tińkowa w parę miesięcy skurczył się o 9 miliardów dolarów. W wywiadzie ujawnił, jak Kreml postępuje z niepokornymi biznesmenami.

„To armia XXI wieku”. Media w Rosji o tym, czemu armia Ukrainy jest tak dobra

Szeregowi żołnierze – rosyjscy, oficerowie – neonazistowscy, generałowie – amerykańscy, a taktyka – terrorystyczna. Taka mieszanka, zdaniem rosyjskich komentatorów sprawia, że Ukraińcy dobrze bronią się przed rosyjską inwazją.

„Poczuj wojnę z bliska”. Ukraińskie firmy kuszą turystów wycieczkami na front

Weekendowa wycieczka do Kijowa, zwiedzanie Buczy – takie „atrakcje” chętnym, spragnionym widoku zniszczeń wojennych, oferują ukraińskie firmy. „Rosyjskie czołgi niebawem trafią na złom, warto przyjechać właśnie teraz” – zachwalają swoje usługi.

Edward Snowden przemówił po 2 miesiącach milczenia. Ani słowa o wojnie

Edward Snowden, amerykański sygnalista, od lat ukrywający się w Rosji przed amerykańskim wymiarem sprawiedliwości, zabrał głos po ponad dwóch miesiącach ciszy. Snowden nie odniósł się jednak do trwającej wojny w Ukrainie.

Oliver Stone: Putin, którego znałem, był rozsądnym rosyjskim patriotą

„Patriota, zawsze działający w obronie interesów zwykłych Rosjan” – tak o Władimirze Putinie wypowiada się Oliver Stone, znany amerykański reżyser, twórca oscarowego „Plutonu”. I dodaje: „Media zrobiły z niego mordercę”.

„Recykling jest ważny na wojnie”. Ukraińcy robią breloki ze strąconych myśliwców

Brelok zrobiony z fragmentu poszycia kadłuba rosyjskiego myśliwca zestrzelonego nad Ukrainą wraz z dokładnymi informacjami, gdzie strącono maszynę. Takim „gadżetem” kusi darczyńców organizator zbiórki pieniędzy na zakup dronów dla armii Ukrainy.

Dariusz Płażewski: produkcja whisky to spełnienie moich marzeń

Może brzmi to arogancko, że Polak chce przypomnieć Szkotom tradycyjne metody produkcji whisky. Jednak w Szkocji ta wiedza zanikła. Chcę wrócić do korzeni – mówi Dariusz Płażewski, twórca marki Bimber Distillery, który buduje destylarnię w Szkocji.

Projektant słynnej „kosmicznej” siedziby firmy Apple pomoże odbudować Charków

Norman Foster, wybitny brytyjski architekt, zdobywca Pritzker Prize, nagrody nazywanej architektonicznym Noblem, ma na koncie wiele słynnych budynków. W obliczu wojny w Ukrainie zadeklarował pomoc w powojennej odbudowie Charkowa.