Małgorzata Lehmann-Ziaja

Czy wynagrodzenie z tytułu zakazu konkurencji podlega VAT

Zobowiązanie się przez przedsiębiorcę za wynagrodzeniem do powstrzymania się od działalności konkurencyjnej można uznać za usługę, ponieważ istnieje podmiot, który czerpie z tego tytułu korzyści.

Umowa konsorcjum a VAT

Spór o opodatkowanie wzajemnych rozliczeń stron realizujących wspólny cel na podstawie umowy o utworzeniu konsorcjum nadal pozostaje nierozstrzygnięty. Organy i sądy mają bowiem różne zdania na ten temat.

VAT od wydania nieruchomości w zamian za udziały

NSA przesądził, że przekazanie wspólnikowi budynków i gruntów w zamian za jego udziały w spółce, które będą podlegać umorzeniu, należy uznać za zdarzenie, od którego trzeba rozliczyć podatek od towarów i usług.

Wóz strażacki z VAT

Gmina nie może odzyskać VAT od zakupu samochodu ratowniczo-gaśniczego, który będzie wykorzystywany do czynności niepodlegających VAT.

Odliczenie VAT od wydatków na biuro, reklamę i obsługę prawną

NSA uznał, że tylko bezpośredni związek zakupów z działalnością opodatkowaną uprawnia przedsiębiorcę do uwzględnienia w deklaracji podatku naliczonego. Pozostałe sądy administracyjne, a nawet fiskus wyrażają odmienny pogląd.

Nowa preproporcja w ustawie o VAT

1 stycznia 2016 r. podatnicy będą musieli ustalać prewspółczynnik zakupów związanych z wykonywaną przez nich działalnością mieszaną. Niestety, przepisy nie podają jednoznacznego wzoru na jego obliczenie.