Maja Chitro

Marzą o nich artyści i milionerzy. W czym tkwi sekret skrzypiec stradivarius?

Stradivariusy to najdroższe i najbardziej pożądane instrumenty muzyczne na świecie. Marzą o nich muzycy – i inwestorzy. W czym tkwi sekret magii arcydzieł stworzonych rękami Antonio Stradivariego?

The Rolling Stones: bogowie nie umierają

60 lat temu, gdy językiem rewolucji była muzyka rockowa, The Rolling Stones mówili rzeczy nowe i ważne. Jak to możliwe, że ponad pół wieku później, gdy wzgardzonym przez generację Z słowem jest „Boomer”, mistrzowie wychowują kolejne pokolenia?

Piękny umysł: braincore wchodzi na salony mody

Doczekaliśmy się – mózg i rozum stały się najmodniejszymi „gadżetami” tego sezonu. Miejmy nadzieję, że to nie przejściowa moda i na jednym sezonie się nie skończy.

David Bailey: Fotografia? Tylko czerń i biel. Bez półtonów

David Bailey to jeden z najważniejszych fotografów mody na świecie, kronikarz swingującego Londynu. Bezczelny, nieprzewidywalny i wyjątkowy. Utrzymuje, że są tylko dwie wybitne modelki: Jean Shrimpton i Kate Moss.

Rok 2020 w kulturze: dobre rzeczy w trudnych czasach

2020 był rokiem nowych zasad. Odwołane festiwale, muzyka, filmy czy teatr głównie w formie streamingów – to była rzeczywistość ostatnich miesięcy. A jednocześnie dostaliśmy wyśmienite propozycje kulturalne, a artyści jeszcze nigdy nie byli tak blisko odbiorców sztuki.

John Lennon i Yoko Ono: czy ich słynny protest miał sens?

John Lennon jesienią tego roku obchodziłby 80. urodziny. Gdy spotkał na swojej drodze Yoko Ono, zmienił swoje życie i z muzyka popgrupy stał się aktywistą walczącym o to, co ważne. Tylko czy na pewno?

Julia Turewicz: „chcemy dawać gwarancję odpowiedzialności”

W czasach globalnego kryzysu wywołanego przez pandemię, polska marka pokazuje światowym gigantom świata mody, że można być „eko” nie tylko w formie deklaracji, ale naprawdę, od początku do końca, od A do Z. Ta marka nazywa się Nago

Nowy wzorzec męskości: chłopaki znowu płaczą

Kilka dekad temu mężczyzna kojarzył się z kowbojem na koniu w reklamach papierosów. Dzisiaj każdy element tego komunikatu się przeterminował: palenie przestało być akceptowalne społecznie, a posępny i zimny twardziel w siodle wydaje się anachroniczny.

Zuzanna Skalska: świat pękł. Ratujemy go dla naszych wnuków

Na co dzień zajmuje się badaniem i analizą trendów. Od lat mieszka i pracuje w Holandii, przygotowuje międzynarodowe koncerny na zmiany, które może przynieść przyszłość. Wykłada na wielu uczelniach i jest najlepszą osobą, którą w tych dziwnych czasach pandemii można zapytać o to, co będzie dalej.

Vintage: ten styl nigdy nie wychodzi z mody

To, co stylowe i piękne, nie musi być nowe. Tak uważa coraz więcej klientek (i klientów) na całym świecie, także w Polsce.