Justyna Biskupska

Sukcesja generalna przy połączeniu spółek – jakie ograniczenia?

Świadectwo bezpieczeństwa jest ściśle związane ze strukturą i organizacją danego przedsiębiorstwa, dla którego zostało wydane i nie może zostać przeniesione na inny podmiot.

Jak ustalić moment odwołania członka zarządu?

Odwołanie członka zarządu wywołuje skutek natychmiast (nawet nie z upływem dnia, w którym odwołania dokonano), chyba że akt odwołania określa termin zakończenia sprawowania funkcji. Odwołanie jest przy tym skuteczne, nawet jeżeli wiadomość o tym nie dotarła do zainteresowanego, aczkolwiek powinien on zostać powiadomiony o swoim odwołaniu.

Bezskuteczność egzekucji i odpowiedzialność solidarna członka zarządu za zobowiązania spółki

Nie ma przeszkód natury prawnej związanych z instytucją prawomocności materialnej, aby zarzuty pozwanego dłużnika na podstawie art. 299 § 1 Kodeksu spółek handlowych obejmowały takie, które wskazują na wygaśnięcie wierzytelności z przyczyny zaistniałej po powstaniu tytułu egzekucyjnego.

Termin do podniesienia zarzutu potrącenia

Jeżeli prawo materialne nie określa terminu skorzystania z uprawnienia materialnoprawnego lub termin ten jeszcze nie upłynął, strona może skorzystać z tego uprawnienia i powołać się na powstały skutek w momencie, który uzna za właściwy.

Złożenie wniosku o podjęcie postępowania, który jest bezzasadny, nie tamuje umorzenia

Jeżeli postępowanie zostało zawieszone na skutek niewskazania przez powoda w wyznaczonym terminie adresu pozwanego, to jego umorzenie następuje, gdy wniosek o jego podjęcie nie został zgłoszony w ciągu roku od daty postanowienia o zawieszeniu. Złożenie wniosku o podjęcie postępowania, który jest bezzasadny, nie tamuje umorzenia.

KRS: jakie dane o spółce sąd wykreśla z urzędu

Jeżeli w KRS są zamieszczone dane niedopuszczalne ze względu na przepisy, sąd rejestrowy, po wysłuchaniu zainteresowanych na posiedzeniu lub po wezwaniu do złożenia oświadczenia pisemnego, wykreśla je z urzędu. Wyrażenie „dane niedopuszczalne" oznacza wyłącznie dane, których przepisy nie przewidują do wprowadzenia do rejestru.

Wpis do księgi wieczystej: zakres badania wniosku

Sąd nie może odmówić wpisu do księgi wieczystej nowego nabywcy nieruchomości tylko dlatego, że strony w umowie zamiany nie wskazały wyraźnie, iż umowa ta ma skutek zobowiązująco-rozporządzający.