Daria Wojtczak

Znak towarowy jako aport

Wspólnik ma możliwość wniesienia prawa własności intelektualnej jako wkładu do spółki zarówno na etapie jej zakładania, jak i w trakcie jej funkcjonowania w ramach podwyższenia kapitału zakładowego.

Wypowiedzenie umowy o pracę na skutek częstych nieobecności chorowitego pracownika

Szef zapewne łatwiej poradzi sobie z miesięczną przewidzianą absencją podwładnego niż powtarzającymi się, ale nagłymi jego nieobecnościami. Te rujnują organizację pracy i mogą być powodem utraty posady.

Urlop wypoczynkowy z każdego etatu

Ustawodawca nie uregulował tego, jakie uprawnienia urlopowe przysługują pracownikowi równolegle zatrudnionemu u dwóch pracodawców. Co do zasady nie ma bowiem przeszkód prawnych, aby równocześnie mieć dwa etaty (pewne ograniczenia wynikają z przepisów szczególnych dla określonych grup zawodowych, np. kierowców).

Nawet przerwa bez pełnej swobody

Pracownik nie może samowolnie opuszczać miejsca pracy. Jeśli jednak to zrobi, nie należy go bezrefleksyjnie za to karać. Ważny jest nie tylko powód zachowania podwładnego, ale i zwyczaje panujące w zakładzie.

Osoba wręczająca wypowiedzenie umowy o pracę w imieniu pracodawcy będącego spółką musi być właściwie upoważniona

Osoba wręczająca wypowiedzenie umowy o pracę w imieniu pracodawcy będącego spółką musi być właściwie upoważniona do takiej czynności. Dzięki temu spółka uniknie przywrócenia zwolnionego do pracy i wypłaty odszkodowania.