Katarzyna Michalak-Oleszczuk

Reprezentacja spółki: pracownika trzeba poinformować o procedurach wewnętrznych

W stosunkach pracy sposób reprezentowania spółki może odmiennie regulować zakładowy akt, a nawet utrwalona praktyka jednoosobowego dokonywania czynności z zakresu prawa pracy przez wyznaczoną osobę.

Zmiany w kodeksie pracy: nowe zasady umów terminowych

Od 22 lutego wchodzą w życie istotne zmiany kodeksu pracy. Nowelizacja zakłada m.in. usunięcie angaży zawieranych na czas wykonywania określonej pracy.

Obcokrajowca przed zatrudnieniem trzeba sprawdzić

Zanim pracodawca zawrze umowę o pracę z obcokrajowcem powinien zweryfikować obywatelstwo przyszłego pracownika oraz ustalić, jakie procedury wymagane są do jego zatrudnienia.

Koszty zakwaterowania ze składką ZUS

Korzyści z nieodpłatnego udostępnienia pracownikom mieszkania lub zwrot kosztów zakwaterowania są kwalifikowane jako przychód ze stosunku pracy.

Samozatrudnienie nie może obchodzić przepisów prawa pracy

W prawidłowej umowie cywilnoprawnej nie powinny znaleźć się zapisy, które wskazują na narzucenie przez zleceniodawcę organizacji pracy, w szczególności czasu, miejsca i sposobu jej wykonywania.

Długie okresy rozliczeniowe a elastyczne planowanie pracy

Zaletą długich okresów rozliczeniowych jest elastyczne planowanie pracy. Minusem są jednak koszty dla pracodawców, bo za odroczone skumulowane nadgodziny też trzeba załodze zapłacić.

Kontrakt z menedżerem a niedozwolone postanowienia w umowie o pracę

W kontrakcie z menedżerem wolno wprowadzić takie postanowienia, które byłyby niedozwolone przy jego zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę.