Agnieszka Sułkowska

Klauzula obejścia prawa podatkowego: Urząd skarbowy dostał nową broń do ręki

15 lipca br. weszła w życie tzw. klauzula obejścia prawa podatkowego. Nowe przepisy mają przeciwdziałać agresywnemu planowaniu podatkowemu, które niejednokrotnie prowadzi do unikania płacenia daniny.

Sądy niezdecydowane w sprawie skutków wydania majątku likwidacyjnego

Przekazanie rzeczowego majątku spółki kapitałowej w związku z zakończeniem działalności może powodować powstanie po jej stronie przychodu. WSA mają w tej kwestii różne zdania. Pozostaje czekać na jednolite rozstrzygnięcie NSA.

Przekształcenie spółki, a podatek od dywidendy

Zmiana formy prawnej udziałowca ze spółki kapitałowej w spółkę osobową może powodować nałożenie daniny na otrzymane przez ten podmiot dywidendy. Takie ryzyko powstanie, jeśli przekształcenie nastąpi zbyt wcześnie.

Konwersja wierzytelności a regulacje o kosztach transakcji

Wniesienie aportem wierzytelności wymaga rozpoznania przez udziałowca przychodu, a regulacje o kosztach transakcji są niejasne. Z kolei zamianę długu na kapitał z użyciem wkładu pieniężnego niekorzystnie interpretują organy i sądy.

Sprzedaż własnych wierzytelności, a podatek od czynności cywilnoprawnych

W obrocie gospodarczym powszechną praktyką jest odraczanie terminów płatności, w efekcie w portfelu niemal każdej firmy pojawiają się wierzytelności własne. Ich zbycie najczęściej będzie się wiązało z obowiązkiem zapłaty przez nabywcę podatku od czynności cywilnoprawnych.

Koszt podatkowy ?ze sprzedaży wierzytelności pożyczkowej

Koszt podatkowy ze sprzedaży wierzytelności pożyczkowej, niezależnie od tego, czy obejmuje wyłącznie kwotę główną, czy jej wartość z odsetkami, nie może przekroczyć przychodu z tej transakcji.

Sprzedaż wierzytelności własnych, a koszty uzyskania przychodów

Sądy w ostatnim czasie złagodziły podejście do rozpoznawania kosztów podatkowych na zbyciu wierzytelności własnych. Nadal jednak należy przestrzegać kilku istotnych zasad.

Jednorazową prowizję bankową rozlicza się w dniu ujęcia jej w księgach

Potrącenie wydatków pośrednich dla celów podatkowych jest niezależne od momentu ich zarachowania jako kosztów dla celów bilansowych. Potwierdził to po raz kolejny Naczelny Sąd Administracyjny.

Aport wierzytelności, a koszty uzyskania przychodów

Podmiot, który wnosi wierzytelność własną jako wkład niepieniężny do spółki kapitałowej, nie ma prawa pomniejszyć przychodów o jej wartość nominalną. Przepisy w tym zakresie zostały nieco zmodyfikowane, ale skutki zmiany są niejasne.

Konfuzja to nie zwrot wydatków

Wygaśnięcie zobowiązania z tytułu pożyczki na skutek skupienia w rękach tego samego podmiotu wierzytelności i zobowiązania, nie powoduje konieczności korekty odpisów amortyzacyjnych.