Jarosław Fidala

Konkurencja: ile odpowiedzialności za pracowników i kontrahentów

Prawo konkurencji zakazuje podejmowania przez przedsiębiorców jakichkolwiek działań, które w sposób rzeczywisty lub potencjalny ograniczają konkurencję na rynku właściwym.

Jak nie naruszyć zbiorowych interesów klientów

Także małe przedsiębiorstwa powinny zwracać szczególną uwagę na zbiorowe interesy konsumentów. Naruszenie ich bywa coraz kosztowniejsze.

Klauzule wyłączności w umowach najmu powierzchni handlowych

Prawo konkurencji zakazuje jakichkolwiek uzgodnień pomiędzy przedsiębiorcami, które świadczyłyby o naruszeniu zasad konkurencji na konkretnym rynku.

Zakazane formy porozumień - wyrok TSUE

Prawo konkurencji zakazuje zawierania przez przedsiębiorców wszelkich form porozumień, które mogłyby w jakikolwiek sposób zniekształcić warunki konkurowania na danym rynku.

Konkurencja a porozumienia kształtujące warunki współpracy przedsiębiorców

Przedsiębiorcy kształtujący swoje zachowania na rynku muszą uwzględniać w praktyce prawo konkurencji. W przeciwnym razie narażają się na sankcje w postaci nałożenia przez prezesa UOKiK kary do 10 proc. rocznego obrotu naruszyciela. Osobom zarządzającym grozi z kolei kara do 2 mln zł.

Kiedy przedsiębiorca odpowiada za działania pośrednika handlowego

Jeśli pośrednik ma umocowanie do działania w imieniu i na rachunek producentów, to antykonkurencyjne jego zachowanie może zostać przypisane producentom, podobnie jak możliwe jest przypisanie pracodawcy niezgodnych z prawem czynności jego pracownika.

Co to są klauzule najwyższego uprzywilejowania

Dostawca może zagwarantować odbiorcy takie warunki handlowe, które nie będą gorsze od tych najkorzystniejszych zaproponowanych innym podmiotom działającym na rynku.

Ceny rekomendowane na rynku a konkurencja

Proces kształtowania cen sprzedaży towarów to jeden z najistotniejszych sposobów skutecznej konkurencji przedsiębiorców na rynku. Jak powinien on wyglądać?

Sprzedaż przez internet: efektywne ograniczenie

Kanał sprzedaży w sieci stanowi jedną z podstawowych form dystrybucji towarów. Dzięki powszechnej dostępności i łatwości w dotarciu do odbiorcy sprzedaż online umożliwia przedsiębiorcom potencjalnie nieograniczone możliwości zbytu towarów kontrahentom z różnych obszarów geograficznych.

Jakie odszkodowanie za naruszenie prawa konkurencji

Odszkodowanie powinno gwarantować naprawienie straty rzeczywistej oraz utracone korzyści (zyski) związane z naruszeniem prawa.