Anna Nowak

Najważniejsze wyroki wydane w sprawach pracowniczych w 2023 roku

Ubiegły rok obfitował w wiele interesujących i ważnych orzeczeń z zakresu prawa HR. Dotyczyły m.in. ochrony działaczy związkowych czy gwarancji powrotu rodzica na zajmowane stanowisko, ale też dodatku za pracę w nadgodzinach niepełnoetatowców.

Jak skutecznie zapłacić podatek za kogoś innego

Osoba obca może zapłacić podatek za innego podatnika jeśli otrzyma od niego pieniądze na ten cel.

Sprzedaż auta wykupionego z leasingu z podatkiem czy bez

Warunkiem sprzedaży samochodu bez obowiązku zapłaty podatku dochodowego jest upływ sześciu lat liczony od końca miesiąca, w którym wykupiono auto z leasingu operacyjnego.

Mało spółek płaci estoński CIT

Niestabilne firmy mogą wpaść w pułapkę estońskiego CIT. Utrata prawa do stosowania tej formy opodatkowania skutkuje zapłatą podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Najważniejsze wyroki w sprawach pracowniczych wydane w 2022 r.

W ubiegłym roku Sąd Najwyższy orzekł m.in., że pracodawca może żądać zwrotu powierzonego mienia od pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim, a tożsamość płciowa podlega ochronie przed dyskryminacją. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał z kolei, że dyskryminacji nie stanowi zakaz noszenia w zakładzie pracy symboli religijnych.

Dark patterns – czym są i jakie są konsekwencje ich stosowania

W konkretnych sytuacjach takie praktyki mogą spotkać się z reakcją organów odpowiedzialnych za ochronę danych osobowych oraz ochronę konsumentów - pisze Anna Nowak, aplikantka radcowska, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Ofiary phishingu mogą wygrać z bankiem

Utrata środków pieniężnych w wyniku phishingu – co zrobić w przypadku odmowy uwzględnienia reklamacji przez bank? – pisze prawnik Anna Nowak, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Połączenia marketingowe pod lupą. Które są legalne?

Robocalls, czyli automaty telemarketingowe, są coraz bardziej popularne w kontaktach z klientami, ale też powodują dużo skarg. Jak używać ich zgodnie z prawem - pisze Anna Nowak, Lubasz i Wspólnicy – Kancelaria Radców Prawnych sp. k.

Sztuczna inteligencja w ryzach UE. Dla kogo nowe obowiązki?

Unia Europejska przyspiesza działania legislacyjne dotyczące uregulowania sztucznej inteligencji. Opublikowano już (21 kwietnia br.) projekt aktu w sprawie sztucznej inteligencji, który określa m.in. nowe obowiązki dla podmiotów korzystających z systemów sztucznej inteligencji.

Drobne uchybienie może narazić podatnika na odpowiedzialność karną skarbową

W praktyce zdarza się, że nawet drobne uchybienie może narazić podatnika na odpowiedzialność karną skarbową. Nawet jeśli sprawca nie miał złych intencji i popełnił błąd przez niedopatrzenie.