Andrzej Radzisław

Polski Ład: Składkę zdrowotną warto czasem nadpłacać

Jeśli przedsiębiorca opodatkowany ryczałtem wie, że przekroczy próg przychodu obciążony wyższą składką na ubezpieczenie zdrowotne, może uniknąć niedopłaty, wpłacając ją w wyższej kwocie.

Składki ZUS: każde powiązanie płatników zaczyna być ryzykowne

Za osobę, która na podstawie umowy cywilnoprawnej pracuje na rzecz własnego pracodawcy, choć zawarła ją z innym podmiotem, płatnikiem składek jest pracodawca. Ta zasada nie powinna mieć zastosowania, gdy pracownik realizuje ten kontrakt w ramach działalności.

Zasady obejmowania ubezpieczeniami na ZUS członków rad nadzorczych

Zasady obejmowania ubezpieczeniami członków rad nadzorczych są bardzo niekorzystne. Z obowiązku płacenia składek emerytalno-rentowych nie zwalnia ich inny tytuł, a do pozostałych ubezpieczeń nie mogą przystąpić, więc nie mają prawa do świadczeń za czas choroby i macierzyństwa.

Do 31 maja oświadczenia rolnika o dochodach

Do 31 maja rolnik, który prowadzi działalność, musi opowiedzieć o ubiegłorocznych dochodach. Od tego zależy, czy nadal pozostanie w KRUS, czy przejmie go ZUS. Od niekorzystnej decyzji w sprawie ubezpieczeń społecznych można się odwołać do sądu.

Walka między ZUS a przedsiębiorcami

Gościem programu Mateusza Rzemka #RZECZoPRAWIE był Andrzej Radzisław, radca prawny.

Czy to już koniec wysokich zasiłków

Rozmowa | Andrzej Radzisław, radca prawny współpracuje z kancelarią LexConsulting.pl

ZUS ze zlecenia emerytów i rencistów jest dyskusyjny

Przy interpretacji zaprezentowanej przez ZUS uznającej, że emeryci i renciści powinni podlegać ubezpieczeniom na zasadach ogólnych pada pytanie, po co rozsądny ustawodawca tworzyłby wyjątki, z których wynikałaby zasada ogólna.

Profil płatnika umożliwi kontrolę chorych pracowników na zwolnieniach lekarskich

Do końca grudnia płatnicy, którzy wypłacają zasiłki, muszą założyć profil związany z przejściem na elektroniczną formę zwolnień lekarskich.

Świadczenia: nowelizacja nie zapewnia przedsiębiorcom świadczeń w każdej sytuacji

Ustawa z 15 maja 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz niektórych innych ustaw nie rozstrzygnęła wszystkich wątpliwości przedsiębiorców.

Zasiłek chorobowy w maksymalnej stawce

Ustawodawca wprowadził zasadę, że wysokość zasiłku dla przedsiębiorcy będzie uzależniona od tego, przez ile miesięcy opłacał składkę na ubezpieczenie chorobowe od podstawy wymiaru wyższej niż minimalna.