Andrzej Gąsiorowski

Wilki pod Warszawą

W Kampinoskim Parku Narodowym zadomowiły się wilki. To niezwykle ważne zarówno dla ekosystemu puszczy, jak i jej wizerunku.

Sztuczna puszcza

W Kampinoskim Parku Narodowym ruszyła niezwykle istotna dla jego kształtu inwestycja „Kampinoskie bagna". Jej celem jest ochrona bagien na terenie puszczy przed letnimi suszami.

Cena rozwoju

Wskaźniki dla Mazowsza są jednoznaczne. Wszystko tu „naj". Największy region, najwięcej ludzi, największy wkład w PKB, największy import. Na terenie województwa cały czas wzrasta liczba prowadzonych działalności gospodarczych oraz liczba inwestycji. Na Mazowszu zarabia się najlepiej w całej Polsce. Podobne wskaźniki można mnożyć.

Czy warto wycinać mazowieckie drzewa

Czy warto usunąć pomniki Chopina czy przydrożne kapliczki i krzyże albo wybetonować brzegi Wisły lub Bugu, ewentualnie pozbyć się innych elementów mazowieckiego krajobrazu? Oczywiście, pytanie nie dotyczy jedynie Mazowsza, bo nowelizacja ustawy o ochronie przyrody, przeprowadzona przez Sejm 30 grudnia 2016 r., zniosła praktycznie ochronę drzew przed wycinką na terenie całego kraju.

Nie czas na ograniczanie kadencji

Przez 25 lat panował pewien konsens społeczny na temat sukcesu polskiej transformacji w obszarze budowy samorządu terytorialnego. Jak wiele innych konsensów, które upadają na naszych oczach, również ten zostaje zakwestionowany.

Jeden zalew to może być za mało

Ostatnim dniu października tego roku radni gminy Nieporęt podjęli uchwały zmierzające do dalszego rozwoju terenów rekreacyjno-sportowych położonych na brzegach Zalewu Zegrzyńskiego. Chodzi o budowę kompleksu podzielonego na strefy funkcjonalne: żeglarską i rekreacyjno-wypoczynkową oraz strefę promenady, oraz urządzeń wodnych, oraz obiektów towarzyszących.

Rewitalizować trzeba z głową

W zasadzie od samego początku polskiej modernizacji dokonującej się po 1989 r. Polska zaczęła się rewitalizować. Pojęcie rewitalizacji na dobre weszło do języka, samorządów i społeczności lokalnych wraz z napływem unijnych pieniędzy.

Co z tą dzietnością

Jak pokazują badania, Mazowsze, choć podobnie jak inne części Polski ma ujemny przyrost naturalny, to sytuacja województwa pod względem dzietności, jest i tak najlepsza.

Folklor wraca na salony

Od roku 1989 dało się zauważyć odwrócenie od twórczości ludowej, polskiego folkloru, przynajmniej w wymiarze oficjalnych imprez.

Człowiek w biegu

Biegałem od wielu lat. Biegałem, zanim stało się to modne. Biegałem w czasach, kiedy bieganie było sportem nieco niższej rangi niż tenis czy narty, zanim urosło do rangi narodowego opium, którym różni ludzie na różne sposoby się odurzają.