Przemysław Smoczyński

Infrastruktura kolejowa na terenie firmy? Sprawdź, co z podatkiem od nieruchomości

Z końcem 2016 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie kolejowym, która ma wpływ na zmianę opodatkowania elementów infrastruktury kolejowej podatkiem od nieruchomości. Dla firm może to oznaczać zarówno zmniejszenie, jak i zwiększenie obciążeń.

Interpretacje podatkowe: oceny prawnej stanu faktycznego dokonuje organ

Podatnik, który występuje z wnioskiem o wydanie interpretacji podatkowej, nie musi wskazywać, czy w danym stanie faktycznym zapewniona jest autentyczności pochodzenia, integralność treści i czytelność faktur. Jest to element oceny prawnej, a nie opis stanu faktycznego.

CIT: Koszt podatkowy powstaje w chwili kapitalizacji odsetek

Skapitalizowane odsetki są kosztem uzyskania przychodu w dacie ich kapitalizacji, a nie w momencie, w którym następuje ich faktyczna zapłata.

VAT: wypłata dywidendy w formie niepieniężnej jest dostawą towarów

Nieodpłatne przekazanie przez spółkę ?jej udziałowcom nieruchomości ?podlega opodatkowaniu VAT. Niesłuszna jest argumentacja, zgodnie z którą jest to dywidenda rzeczowa, a więc zamiennik ?dywidendy wypłacanej w pieniądzu. ?W takim przypadku mamy do czynienia ?z obejściem prawa podatkowego.

Transakcja łańcuchowa – jak rozliczyć w VAT

Pojęcie "kilka podmiotów" zawarte ?w art. 7 ust. 8 ustawy o VAT oznacza minimum trzy podmioty. Przesłanka występowania odpowiedniej liczby uczestników dostawy jest spełniona, gdy dwa z nich występują po stronie dostawców, a jeden jako odbiorca.

Rewitalizację otoczenia inwestycji przez dewelopera można zaliczyć do kosztów

CIT. Deweloper może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu wydatki, jakie ponosi na wyremontowanie okolicznych budynków czy drogi publicznej. Mimo że działania te powodują przysporzenia w majątkach osób trzecich, nie należy ich traktować jako darowizny.

CIT: koszty pośrednie a ubezpieczenie inwestycji

Warunkiem przystąpienia do realizacji kontraktów budowlanych jest przedstawienie gwarancji bankowych ?i ubezpieczeniowych. Kwoty wydatkowane na ich nabycie należy zakwalifikować do kosztów podatkowych innych niż bezpośrednio związane z przychodami.

Albo zwolnienie, albo prawo do odliczenia

Gdy podatnik wnosi do spółki komandytowej wkład niepieniężny, korzystając przy tym ze zwolnienia, ?które jest niezgodne z przepisami unijnymi, zobowiązany jest ?do korekty VAT z tego tytułu.