Magdalena Szlembarska

Kiedy usługi świadczone przez studentów są zwolnione z VAT

Odpłatne wykonywanie przez uczniów w ramach ich nauki usług gastronomicznych i rozrywkowych na rzecz osób trzecich może być uznane za usługi „ściśle związane" ze świadczeniem głównym polegającym na kształceniu.

E-booki z wyższą stawką VAT

Wyłączenie możliwości stosowania przez państwa członkowskie obniżonej stawki VAT do dostawy książek cyfrowych drogą elektroniczną, przy jednoczesnym dopuszczeniu preferencji dla książek na jakimkolwiek nośniku fizycznym, nie narusza równego traktowania.

Opłaty reprograficzne bez VAT - wyrok TSUE

Obowiązek ponoszenia opłat reprograficznych nie jest związany z wykorzystaniem utworów ani jakimkolwiek innym świadczeniem wzajemnym. W związku z tym nie podlegają one podatkowi od towarów i usług.

Osocze do wytwarzania produktów leczniczych nie jest zwolnione z VAT

Zwolnieniem od podatku nie można objąć osocza „przemysłowego", czyli takiego, które jest przeznaczone do włączenia do produkcji przemysłowej, w tym do produkcji produktów leczniczych.

Jest oszustwo, nie ma odliczenia VAT

Przepisy unijne nie przeciwstawiają się regulacjom państw członkowskich, które pozwalają organom odmówić podatnikowi prawa do odliczenia VAT, jeśli nie dotrzymał on większości warunków formalnych do skorzystania z tego prawa.

Odliczenia VAT dla oddziału spółki zagranicznej

Oddział ma prawo do odliczenia daniny nałożonej na towary i usługi wykorzystywane na potrzeby opodatkowanych czynności centrali z siedzibą w innym państwie członkowskim

Elektrownie wiatrowe: nowe przepisy mogą przysporzyć kłopotów podatkowych

16 lipca wejdzie w życie ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, co spowoduje wzrost obciążeń fiskalnych w podatku od nieruchomości. Niezależnie od tego problemy są także z rozliczaniem VAT i CIT.