Wojciech Kańtor

Miejsca obsługi podróżnych: kto płaci podatek od nieruchomości - wyrok NSA

Umowa dzierżawy gruntu będącego własnością Skarbu Państwa, oddanego w trwały zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, zawarta przez jej Generalnego Dyrektora, przenosi obowiązek podatkowy na posiadacza zależnego.

Darowizna w ramach świadczenia usług rozliczanych metodą „koszt plus" nie może być kosztem - wyrok WSA

Darowizny na rzecz podmiotów trzecich w ramach świadczenia usług marketingowych rozliczanych metodą rozsądnej marży „koszt plus" nie są kosztem uzyskania przychodów, mimo ekonomicznego obciążenia nabywcy usług wydatkiem w tym zakresie.

Wydatki na program artystyczny to nie koszt dla firmy

Wydatki na osoby towarzyszące kontrahentów oraz na program artystyczny niezwiązany bezpośrednio z reklamą, poniesione w ramach organizacji spotkań biznesowych, nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Najem maszyn budowlanych bez podatku u źródła

Funkcję jezdną maszyn budowlanych należy traktować jako dodatkową, umożliwiającą wykorzystywanie ich w budownictwie. Nie sposób ich także uznać za środki transportu z uwagi na to zastosowanie.

Dochód z udziału w zyskach osób prawnych

Wszelkie przysporzenia, jakie powstają w następstwie posiadania przez podatnika prawa do udziału w zyskach innej osoby prawnej należy uznać za dochód z udziału w zyskach osób prawnych. Pojęcie to zawiera więc w sobie m.in. wypłatę środków z kapitału zapasowego uregulowaną w prawie hiszpańskim.

Organizacja konferencji sprzedażowej w firmowych kosztach podatkowych

Przedsiębiorca ma prawo swobodnie oceniać jaki wydatek jest celowy z punktu widzenia osiągnięcia przychodu. Ocena ta powinna być respektowana przez organy, chyba że działań podatnika nie sposób zaakceptować z punktu widzenia wzorca racjonalnie działającego podmiotu.

CIT: Jak określić dochód przy zwolnieniu z długu podmiotu powiązanego

Podatnik musi liczyć się z koniecznością oszacowania dochodu z danego roku podatkowego, jeżeli warunki transakcji z podmiotami powiązanymi odbiegają od rynkowych.

VAT: Regulacje UE nie mogą ograniczyć zakresu zwolnienia krajowego

Podatnicy są uprawnieni do stosowania zwolnienia wynikającego z polskiej ustawy o podatku od towarów i usług również wtedy, gdy jego zakres jest szerszy od przewidzianego w prawie unijnym.

Pośredni udział w kapitale też z CIT

Udział w kapitale spółki zagranicznej należy rozumieć szeroko. Jest to każdy określony poziom polskiego zaangażowania kapitałowego, którego osiągnięcie oznacza, że polski podmiot będzie wywierać istotny wpływ na funkcjonowanie zagranicznej spółki.

Zwolnienie przedmiotowe z VAT: Błędna implementacja nie może szkodzić podatnikom

Ustawodawca błędnie wprowadził do ustawy o VAT przepis art. 132 ust. 1 lit. i Dyrektywy 112 dotyczący kształcenia i przekwalifikowania zawodowego. Wskazuje on bowiem na zwolnienie podmiotowe, a nie przedmiotowe.