Aleksandra Plichta

Rozliczenia kartami płatniczymi zwolnione z VAT

Po 1 lipca 2017 r. czynności organizacji płatniczych i agentów rozliczeniowych, których efektem jest realizacja transakcji płatniczej w zakresie wypłaty lub transferu środków pieniężnych, podlegają zwolnieniu z podatku od towarów i usług. Nie dotyczy ono natomiast działań tych podmiotów mających charakter dokumentacyjny, marketingowy czy szkoleniowy.

Nieodpłatne przekazanie próbek a podatek VAT

Chociaż każde przekazanie bez wynagrodzenia jest objęte VAT, to jednak wydawanie małych ilości towarów w celach promocyjnych nie jest opodatkowane. Mechanizm wydaje się prosty, ale firmy mają w tym zakresie liczne wątpliwości.

Barter a rozliczenia VAT

Jeśli świadczenia są przez obu kontrahentów jednakowo wyceniane i uznawane za ekwiwalentne, to każdy z nich jest jednocześnie dostawcą i nabywcą. W praktyce mają wtedy miejsce dwie równoważne wartościowo umowy sprzedaży.

Usługa polecania klienta jest zwolniona z VAT

Przedsiębiorca przekazujący doradcy finansowemu pocztą elektroniczną dane zainteresowanych inwestycjami klientów za zgodą i wiedzą tych osób może nie opodatkowywać swojej sprzedaży podatkiem od towarów i usług do kwoty 150 000 zł.

Ile VAT można odliczyć od samochodu - nagrody

Firmy, które obdarowują swoich klientów prezentami czy gadżetami, miewają wątpliwości, jak opodatkować takie przekazanie. W przypadku pojazdów spór z fiskusem powstaje już na etapie odliczania daniny.

Sprzedaż towaru za złotówkę a VAT

Zaproponowanie niskiej, często symbolicznej należności za towar czy usługę jest skutecznym z perspektywy firm oraz lubianym z punktu widzenia konsumentów sposobem na przeprowadzenie akcji promocyjnej.

VAT: podatkowo-matematyczne rozterki w kampaniach promocyjnych

Po latach dyskusji dotyczącej premii pieniężnych kolejną sporną kwestią są rabaty rzeczowe w akcjach typu „3 sztuki w cenie 2". Wątpliwości dotyczą traktowania dodatkowego produktu jako obniżenia ceny albo nieodpłatnego przekazania.