Igor Roman

Zmiany w VAT: JPK_VAT to koniec deklaracji VAT?

Po wprowadzeniu rozwiązań JPK_VAT formuła deklaracji składanych dla potrzeb tego podatku powoli się wyczerpuje. Formularze VAT mogą być hamulcowym zmian w post-rewolucyjnej rzeczywistości JPK. Być może ich historia właśnie się kończy.

Zmiany w JPK-VAT: Szachowa roszada czy cyrkowa żonglerka danymi

Ministerstwo Finansów szykuje roszadę w danych JPK_VAT. Jednak, inaczej niż w partii szachów, w rozgrywce na polu JPK sukcesowi będzie sprzyjać raczej współpraca pomiędzy zawodnikami (fiskusem i podatnikami), niż granie „na siebie".

Zmiany w JPK_VAT: więcej nie zawsze znaczy lepiej

Resort finansów chce rozszerzyć katalog informacji w pliku JPK_VAT. Tu należy działać ostrożnie. Dodatkowe dane nie muszą sprzyjać usprawnieniu kontroli rozliczeń, za to ich pozyskiwanie może być zbyt dużym obciążeniem dla podatników.

Zmiany w JPK-VAT: Dane kontrahentów muszą być fit

W związku z trwającymi konsultacjami w sprawie zmian w plikach JPK_VAT warto zastanowić się nad „odchudzeniem" jego treści np. o zbędne dane kontrahentów, które nie wnoszą żadnej cennej informacji, a zwiększają rozmiary plików.

Zmiany w JPK_VAT: Jakie informacje powinny zawierać korekty JPK

Resort finansów planuje zmiany w jednolitym pliku kontrolnym dla ewidencji VAT i rozpoczęło otwartą dyskusję w tym zakresie. Mierząc się z wizją przyszłości sprawozdawczości VAT, trzeba uwzględnić kwestie praktyczne, np. korekty plików.

Jak poprawić koncepcję Jednolitego Pliku Kontrolnego

Składanie JPK okazało się dla podatników kosztowne i pracochłonne.

Czy podatnicy powinni się obawiać masowych kontroli

Obecnie fiskus najczęściej wysyła SMS lub mail z powiadomieniem o nieprawidłowościach w przesyłanych JPK. Zapowiada jednak wprowadzenie twardej analityki umożliwiającej identyfikowanie przestępstw podatkowych na podstawie tych plików.

Ministerstwo Finansów wciąż dąży do uszczelnienia systemu podatkowego

Można odnieść wrażenie, że celem weryfikacji JPK nie jest karanie przedsiębiorców za każde przeoczenie w raportowaniu.

Sprawdź, czy twój kontrahent jest zarejestrowany jako podatnik VAT

Portal Podatkowy, VIES i zaświadczenia z urzędu ułatwiają ochronę przed uczestnictwem w oszustwie podatkowym, ale pozwalają na jednoczesną weryfikację jednego podmiotu. Specjalne programy komputerowe wesprą pracę działów księgowych.

Program podatkowy dla firmy - jak wybrać

Automatyzacja podatków musi uwzględniać specyfikę działalności firmy i istniejące procedury księgowe. Aby nie wywrócić do góry nogami funkcjonowania firmy, należy się upewnić, czy dostawca stosuje dobre praktyki przy wdrożeniu eksperckiego oprogramowania.