Kamil Matyśkiewicz

Zbycie odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości

Wywłaszczenie polega na pozbawieniu albo ograniczeniu, w drodze decyzji, prawa własności, użytkowania wieczystego lub innego prawa rzeczowego na nieruchomości, gdy cele publiczne nie mogą być zrealizowane w inny sposób, a prawa nie mogą być nabyte przez uprawniony podmiot w drodze umowy. Konstytucja przewiduje możliwość pozbawienia czy też ograniczenia prawa własności, jednak stawia dwa warunki – musi być ono dokonane na cele publiczne i za słusznym odszkodowaniem.

Upadłość przedsiębiorstwa - jaka ochrona dla dzierżawy lub najmu

Informacja o tym, że niewypłacalność grozi kontrahentowi przedsiębiorcy zdecydowanie nie jest budująca. W takiej sytuacji postępowanie restrukturyzacyjne, o ile oczywiście nie jest już za późno, może być jedyną szansą na odzyskanie przez niego płynności finansowej, a w efekcie zaspokojenie wierzycieli.

Kiedy restrukturyzacja dłużnika może godzić w jego wierzyciela

Wiadomość, że przedsiębiorcy, z którym utrzymuje się stosunki biznesowe grozi niewypłacalność nie jest pozytywna. Postępowanie restrukturyzacyjne może być szansą na odzyskanie przez niego płynności finansowej, a w efekcie zaspokojenie wierzycieli.

Postępowanie likwidacyjne powinno być dokładne

Czynnością, która kończy byt prawny spółki jest wykreślenie jej przez sąd z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Sąd uczyni to tylko i wyłącznie wtedy, gdy spółka nie będzie posiadać już żadnego majątku.

Jak restrukturyzacja wpływa na czynności komornika

Mimo że postępowania egzekucyjne oraz restrukturyzacyjne i upadłościowe mają ten sam cel – spłatę zobowiązań dłużnika – nie mogą być prowadzone równocześnie.

Skuteczne postępowanie restrukturyzacyjne - jak przeprowadzić

Przeprowadzenie skutecznego postępowania restrukturyzacyjnego wymaga zaufania dłużnika, jak i wierzycieli. Dłużnik powinien ufać, że jeśli popadnie w tarapaty finansowe, wierzyciele wyrażą zgodę na plan restrukturyzacyjny. Zaakceptują też ustępstwa w zakresie spłaty długów.

Restrukturyzacja czy ogłoszenie upadłości - skutki dla wierzyciela

- Jeden z moich dłużników zastanawia się nad otwarciem postępowania restrukturyzacyjnego. Jakie będą tego skutki dla mnie jako wierzyciela Czy powinienem na wszelki wypadek złożyć wobec niego wniosek o ogłoszenie upadłości – pyta czytelnik.

Jak dowiedzieć się o upadłości dłużnika

Jeden z moich dłużników poinformował mnie, że składa wniosek o ogłoszenie wobec siebie upadłości. Gdzie mogę dowiedzieć się, czy jego wniosek został uwzględniony oraz jaki jest przebieg postępowania? – pyta czytelnik.