Wojciech Zając

Wypożyczanie pracowników może być ryzykowne

Korzystając z leasingu pracowniczego, przedsiębiorca może nieświadomie zyskać status pracodawcy wobec „wypożyczonych osób”. Stanie się tak, gdy robi to pod przykrywką outsourcingu personelu, który w rzeczywistości nim nie jest.

Pracodawca musi reagować na agresję wobec zatrudnionych cudzoziemców

Rolą pracodawcy jest m.in. zapewnienie bezpiecznych warunków pracy. Z tego obowiązku musi się też wywiązywać wobec zatrudnionych obcokrajowców, narażonych na ataki czy napaści innych pracowników.

Konkurencja: podkupywanie personelu to bardzo ryzykowna gra

Pracodawcy, którzy nie mogą sami wyłowić z rynku specjalistów, podkradają pracowników innym firmom. Proceder ten może stanowić czyn nieuczciwej konkurencji. Wobec nieuczciwego konkurenta firma może wystąpić z roszczeniami.

Dopalacze: jak pracodawca może wyeliminować pracę na haju

Pracodawca nie musi czekać, aż państwo rozwiąże problem dopalaczy. Może objąć załogę własnymi zakazami, obwarowując je groźbą sankcji. Im prędzej, tym lepiej, bo to jego obciąża ewentualne zagrożenie dla zdrowia lub życia całej załogi.

Pracownik na firmowym funepage'u

Gdy pracodawca wydaje podwładnemu polecenie założenia konta na portalu społecznościowym, a następnie wskazuje to jako narzędzie pracy zatrudnionego, nie da się oderwać tego fanpage'u od działalności firmy.

Nie wolno dyskryminować starszych pracowników

Szkolenia dotyczące dyskryminacji najczęściej są organizowane dla kadry zarządzającej. To błąd, ponieważ do zachowań o tym podłożu zwykle dochodzi na najniższym szczeblu, a udział w takich spotkaniach może uczyć empatii.

Zarobków palaczy nie można obniżyć bez zmian w regulaminie pracy

Tolerowanie wyjść na dymka bez ich odpracowania to nierówne traktowanie niepalących. Ale zarobków nałogowców nie można obniżać „na oko" ?i bez zmian w regulaminie pracy.