Ewa Marczak

Spór z twórcą według procedury w sprawach z prawa pracy

Sprawy o wynagrodzenia twórców (w tym także twórców – pracowników) za korzystanie z ich wynalazków mają charakter spraw cywilnych. Jednak z woli ustawodawcy stosuje się do nich odpowiednio przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które regulują procedurę w sprawach z zakresu prawa pracy. Ponadto, w niektórych przypadkach twórca wynalazku może liczyć na zwolnienie od ponoszenia kosztów sądowych w sprawie cywilnej o wynagrodzenie twórcy za korzystanie z jego wynalazku.

Minimalne wynagrodzenie a dodatkowy składnik pensji

Jeśli wynagrodzenie pracownika balansuje na granicy stawki minimalnej, ważne jest, czy i jaki otrzymał dodatkowy składnik pensji. Nie każdy z nich można zaliczyć na poczet płacy minimalnej.

Dyskryminacja płacowa, a klauzula tajności wynagrodzeń

Przy ocenie ciężkości naruszenia obowiązków pracowniczych należy brać pod uwagę stopień winy pracownika oraz naruszenia bądź zagrożenia interesów pracodawcy. Pracodawca nie może nadużywać zasady ochrony tajności wynagrodzeń w celu obrony przed roszczeniami pracowników z tytułu naruszenia zasady równego traktowania.

Odszkodowanie z tytułu rozwiązania umowy o pracę niższe o roszczenie pracodawcy

Pracodawca jest uprawniony do potrącenia własnej wierzytelności z odszkodowaniem należnym pracownikowi z tytułu rozwiązania umowy o pracę. Do odszkodowań pracownika z tytułu rozwiązania stosunku pracy nie znajduje zastosowania art. 87 § 1 kodeksu pracy.