Karina Zielińska

Unijny znak towarowy – przystępniej i przejrzyściej

Nowe przepisy dopuszczają przedstawienie znaku towarowego w dowolnej formie, z wykorzystaniem ogólnie dostępnej techniki, o ile zgłoszony znak może zostać odtworzony w rejestrze w sposób jasny, precyzyjny, samodzielny, łatwo dostępny, zrozumiały, trwały i obiektywny, tak aby było możliwe dokładne ustalenie, co stanowi przedmiot ochrony.

Tajemnica przedsiębiorstwa: jak skutecznie chronić sekrety firmowe

Tajemnica przedsiębiorstwa ma kluczowe znaczenie dla niezakłóconego jego funkcjonowania i rozwoju. Jednak przedsiębiorcy rzadko podejmują wystarczające działania, które mają na celu ochronę tajemnicy przedsiębiorstwa przed jej ujawnieniem i wykorzystaniem przez osoby trzecie. Jak więc powinni postępować?

Jaki jest zakres ochrony unijnego znaku

Właściciel unijnego znaku towarowego ma prawo zawnioskować o zatrzymanie produktów naruszających go, np. podrobionych, które są w tranzycie lub podlegają innym procedurom celnym, nawet jeśli nie są przeznaczone do wprowadzenia do obrotu na terytorium Unii Europejskiej.

Wspólne prawo ochronne na znak towarowy dla osób nieprowadzących działalności gospodarczej

Jest już możliwość ubiegania się o wspólne prawo ochronne na znak towarowy także przez podmioty nieprowadzące działalności gospodarczej. Dotychczas takie uprawnienie przysługiwało jedynie przedsiębiorcom.