Andrzej Kaczmarczyk

Smog – straszny i śmieszny

Kilka lat temu Kraków awansował do roli smogowej stolicy Polski. Delikatnie mówiąc, było to powyżej naszych ambicji, a także powyżej naszych zasług.

Stary Kleparz i różowe parasolki

Krakowscy rajcy znowelizowali właśnie uchwałę o Parku Kulturowym, co ma zmienić wygląd Starego Miasta.

Paradoks – drugie imię Krakowa

Kraków to miasto zabawnych paradoksów. Na przykład ostatnio światło dzienne ujrzał sondaż na temat możliwych wyników najbliższych wyborów samorządowych.

Planty prezydenta

Gdy piszę ten tekst, Kraków jest właśnie między jedną a drugą falą tegorocznych letnich upałów. Temperatura ok. 20 stopni, lekki wiatr i zachmurzenie zapraszają do spaceru. Zaproponuję trasę nieco odmienną od tej klasycznej zaliczanej przez turystów.

Andrzej Kaczmarczyk: Luxtorpeda pozostanie niepobita

Wiosna w tym roku taka sobie. Zimno i mokro. Wystarczy jednak, że na chwilę wyjdzie słońce, a kawiarniane ogródki w Krakowie już wypełnione. Natomiast jeżeli pogodny dzień trafi się w weekend (nie daj Bóg w długi weekend) to... No to jak zwykle korek na zakopiance oraz ścisk na Krupówkach i nie tylko.

Kłopotliwy prezent

Turystyczny Kraków stoi hotelami, knajpami (tak się mówi pod Wawelem) i muzeami. Dwie pierwsze gałęzie turystycznego biznesu radzą sobie doskonale dzięki kapitałowi prywatnemu. Muzealnictwo nie. Potrzebuje opieki samorządu i rządu.

Kłopoty z promocją

W ostatnim czasie w Krakowie zbiegły się dwa miłe wydarzenia. Po pierwsze, nadciągnął halny i przepędził cały smog. Stopień zanieczyszczenia powietrza nie tylko spadł poniżej norm wyznaczonych przez WHO, ale był wręcz śladowy.

Smog podwawelski

Od Wincentego Kadłubka Kraków znany był za sprawą smoka wawelskiego. Teraz stajemy się sławni za sprawą podwawelskiego smogu. Nie do końca słusznie. Rzeczywiście, smog u nas ostatnio potężny, ale Śląsk nie ustaje w walce z nami o prymat w tej dziedzinie, a i w samej Małopolsce Kraków ma liczną konkurencję.

Małopolska 2016 r.

Najważniejszym wydarzeniem ubiegłego roku były bez wątpienia Światowe Dni Młodzieży. W szczytowym momencie w stolicy Małopolski pojawiło się ponad 2 mln pielgrzymów, podczas gdy rocznie Kraków odwiedza 10 mln turystów.

A przecież mi żal…

Urodziłem się przy ul. Dietla (prezydent Krakowa 1866 – 1874) na Starym Mieście, w ostatniej kamienicy na granicy z Grzegórzkami.