Natalia Sęk

Przywóz towarów z innego kraju UE to nie zawsze WNT

Przywiezienie towarów do Polski w celu świadczenia na nich usług jest powszechną praktyką. Strony takiej transakcji mogą mieć jednak wątpliwości co do prawidłowego rozpoznania takiego przemieszczenia dla celów VAT.

Opóźnienie w zapłacie zaliczki - rozliczenie VAT

Jeśli zarówno przedmiot faktury będzie zrealizowany, jak i kwota zaliczki zostanie uiszczona, tyle że po terminie, to nie ma podstaw do uznania faktury za „pustą". Nie ma również podstaw do korygowania jej „do zera".

Samochody demonstracyjne z ewidencją przebiegu dla pełnego odliczenia VAT

Zdaniem fiskusa i NSA, w celu odliczenia 100 proc. podatku od aut służących do jazd próbnych, a potem przeznaczonych do sprzedaży, sprzedawca musi złożyć deklarację VAT-26 i prowadzić dokumentację ewidencjonującą ich przebieg.

VAT: odwrotne obciążenie w budownictwie pod lupą fiskusa

Specyfika inwestycji realizowanych w branży budowlanej wymaga, aby za każdym razem indywidualnie określać sposób opodatkowania świadczonych usług, biorąc pod uwagę zależności pomiędzy podmiotami oraz charakter wykonywanych prac.

VAT: Nowe obowiązki dot. przewozu towarów

Monitorowanie drogowego przewozu towarów to kolejny środek służący uszczelnieniu systemu VAT i akcyzy oraz eliminowaniu wyłudzeń podatkowych. Dotyczy m.in. paliw silnikowych i pochodnych, olejów smarowych oraz alkoholu etylowego.

Przedstawiciel może rozliczyć VAT za importera

Obowiązki podmiotu sprowadzającego towary spoza UE może przejąć przedstawiciel, który odpowiada za czynności, jak gdyby sam importował towary, a następnie przemieszczał je w ramach wewnątrzwspólnotowej dostawy.