Marta Szafarowska

Leasing: niedostateczna kapitalizacja uderzy w leasingobiorców

Wśród limitowanych kosztów finansowania dłużnego jest odsetkowa część raty, ale bez doprecyzowania, czy chodzi o leasing operacyjny czy finansowy. Nie ma też pewności, czy mowa o księgowej czy podatkowej kwalifikacji umów.

Korekta odliczonego VAT po zmianie przeznaczenia pojazdu

Decyzja o wykorzystywaniu auta do innych celów niż wcześniej ustalone skutkuje zmianą zakresu prawa do odliczenia podatku. Zasady korekty zależą od okresu, który upłynął od chwili zakupu samochodu i od ceny nabycia.

Wynajem auta pracownikowi z pełnym odliczeniem VAT

Ograniczenie prawa do odliczenia podatku naliczonego nie ma zastosowania, gdy samochód jest wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych. W pewnych przypadkach można za nie uznać odpłatne udostępnienie pojazdu osobom zatrudnionym.

Opłaty za parkingi i autostrady – ile VAT można odliczyć?

Jeśli na placu przed budynkiem firmy swoje auta stawiają jej klienci, to ma ona prawo uwzględnić w rozliczeniach cały podatek od towarów i usług za wynajem tego miejsca.

Odliczenie VAT a parkowanie pod domem pracownika

Pozostawianie firmowego auta na noc w miejscu zamieszkania zatrudnionego potwierdza wykorzystanie pojazdu do celów prywatnych wtedy, gdy samochód ten służy głównie przemieszczaniu się z mieszkania do biura.