Jarosław Hein

Wymogi dla dokumentów przedstawionych w celu uznania w Polsce zagranicznych orzeczeń dot. postępowań upadłościowych

Dokumenty przedkładane w celu uznania wszczęcia postępowania upadłościowego na podstawie rozporządzenia nr 1346/2000, w tym orzeczenie sądu państwa pochodzenia o ogłoszeniu upadłości, nie wymagają klauzuli apostille.

Wniosek o upadłość a wyjazd dłużnika na stałe za granicę

Polski sąd upadłościowy pozostaje właściwy do rozpoznania złożonego wniosku o ogłoszenie upadłości, pomimo wyjazdu dłużnika na stałe za granicę. Chwila złożenia wniosku o wszczęcie postępowania upadłościowego determinuje jurysdykcję krajową sądów polskich. Zmiana podstaw jurysdykcji w toku postępowania nie ma znaczenia dla tak utrwalonej właściwości krajowej sądu.

Sprzedaż przedsiębiorstwa jako całości w postępowaniu upadłościowym

W wypadku sprzedaży przedsiębiorstwa jako całości w toku postępowania upadłościowego nie następuje skutek w postaci wygaśnięcia hipoteki łącznej na nieruchomościach lokalowych wyodrębnionych przed ogłoszeniem upadłości. Stanowisko to odnosi się zarówno do hipoteki przymusowej kaucyjnej, jak i hipoteki umownej.

Opóźnienie w płatnościach zobowiązań nie równa się niewypłacalności

Krótkotrwałe powstrzymanie się od płacenia długu, wskutek przejściowych trudności, nie jest podstawą ogłoszenia upadłości, gdyż o niewypłacalności można mówić, gdy dłużnik z braku środków przez dłuższy czas nie wykonuje swoich zobowiązań.

Kiedy upadły nie może być stroną postępowania

Postępowania dotyczące masy upadłości mogą być wszczęte i prowadzone wyłącznie przez syndyka lub przeciwko niemu, a syndyk takie postępowania prowadzi na rzecz upadłego, lecz w imieniu własnym. Upadły zachowuje legitymację jedynie w sprawach, które nie dotyczą masy upadłości.

Odpowiedzialność członka zarządu za zaległości podatkowe

Odpowiedzialność członka zarządu na gruncie ordynacji podatkowej nie dotyczy osoby, która ani faktycznie nie pełniła obowiązków w zarządzie spółki, ani też nie miała możliwości pełnienia takich obowiązków w okresie, w którym powstały zaległości.