Mateusz Sudowski

Kiedy zakaz korzystania ze smartfonów w firmie jest dopuszczalny?

- Czy pracodawca może zabronić pracownikom korzystania ze smartfonów (lub innych urządzeń elektronicznych wyposażonych w aparat) na terenie firmy, w związku z przetwarzaniem na jej terenie danych osobowych?

Symbole religijne w miejscu pracy – czy można ich zakazać?

Symbole religijne w miejscu pracy mogą spotkać się z różnym odbiorem. Czy można zatem zakazać ich eksponowania? Prawnik wyjaśnia.

Mięso w miejscu pracy – czy można zakazać jego spożywania?

Czy możliwy jest kompletny zakaz spożywania posiłków mięsnych w miejscu pracy? Prawnik wyjaśnia.

Czy pracownik może odmówić pracy z obawy zakażenia koronawirusem

- Czy pracownik firmy zajmującej się serwisem sprzętu AGD u klienta, może odmówić wykonywania wizyt w domach klientów, w związku z obawą przed zakażeniem Covid-19?

Koronawirus: Czy przedsiębiorca musi zwrócić opłatę konsumentowi, który nie chciał skorzystać z wycieczki

- Kupiłam wycieczkę autokarową w góry. Gdy przybyłam na miejsce okazało się, że wszystkie miejsca są zajęte, ludzie siedzą obok siebie bez maseczek, a nikt nie dba nawet o to, aby wchodzący do autokaru dezynfekowali ręce. Patrząc na to zgłosiłam organizatorowi, że nie wsiądę do takiego autokaru i żądam zwrotu pieniędzy. Organizator poinformował mnie, że nie dostanę zwrotu. Co mam zrobić w takiej sytuacji, aby otrzymać zwrot moich pieniędzy – pyta pan Jan.

Czy przedsiębiorca ma prawo skanować dowód klienta?

W małej mazurskiej miejscowości, w wypożyczalni, proszono mnie o dowód, aby go zeskanować. Czy przedsiębiorca ma prawo do tak poufnych danych? Nie dostałem też niczego na piśmie, że wypożyczalnia nie wykorzysta moich danych – pyta pani Janina.

Jak uzyskać zwrot za wczasy nagle odwołane z powodu kwarantanny?

Trafiłem niespodziewanie na kwarantannę, za dwa dni miałem rozpocząć pobyt w ośrodku wypoczynkowym, za który już wcześniej zapłaciłem. Za odwołanie rezerwacji, otrzymam tylko 70 proc. wpłaconych pieniędzy. Czy w takiej sytuacji, mimo że wcześniej byłem informowany że za odwołanie rezerwacji zostanie mi potrącone 30 proc. od całkowitego kosztu, mam szansę na zwrot całej sumy – pyta pan Jan.

Czy prezes może złożyć wniosek do KRS o wykreślenie spółki bez likwidacji?

Czy ja jako prezes/wspólnik mogę złożyć wniosek o wykreślenie martwego podmiotu z KRS, tj. wniosku o wykreślenie bez likwidacji? (od 2003 brak działalności) – pyta pan Jerzy.

Odszkodowanie dla klienta za skradziony zegarmistrzowi zegarek

- Zegarmistrz, któremu zleciłem naprawę zabytkowego złotego zegarka, został okradziony. Policja nie znalazła sprawców. Czy mogę domagać się odszkodowania od zegarmistrza, za utratę pamiątkowego zegarka – pyta pan Jan.

Odszkodowanie za niedostarczenie sukni ślubnej w terminie

Odpowiedzialność za niewykonanie zobowiązania przyjętego przez salon sukni ślubnych do wykonania sukni w określonym terminie nie może być rozważana w oderwaniu od umowy, jaką strony zawarły oczekując na uszycie, bądź dostarczenie takiej sukni.