Agnieszka Hałaczkiewicz

Unia personalna w zarządach spółek a restrukturyzacja

Stosunek dominacji bądź zależności pomiędzy spółkami zaangażowanymi w proces przekształcenia, występuje często z powodu unii personalnej w strukturze ich zarządów. Może to wpłynąć negatywnie na ważność transakcji zbycia udziałów i stanowić zagrożenie dla procesu restrukturyzacji.

Co przedsiębiorca musi wiedzieć o udzielaniu pomocy publicznej

Pomoc publiczna to korzyść przyznana przez państwo pojedynczym przedsiębiorstwom lub ich grupom. Przepisy nie skupiają się na zdefiniowaniu tej pomocy i dokładnym określeniu jej form, ale wyraźnie wskazują, kiedy udzielenie pomocy nie jest możliwe.

Kiedy prezent od kontrahenta trzeba rozliczyć z fiskusem

Okres świąteczny sprzyja polepszaniu kontaktów z partnerami biznesowymi, dlatego wielu przedsiębiorców obdarowuje ich upominkami. Choć rożne są motywy takiego działania, jedno jest pewne – nie jest ono obojętne podatkowo.

Prezenty dla pracowników nie zawsze z VAT

W pierwszej chwili wydaje się, że obdarowanie personelu nie powoduje dla pracodawcy żadnych skutków w podatku od towarów i usług. Nic bardziej mylnego – przedsiębiorca, który poniósł wydatek na zakup upominku, co do zasady zapłaci ten podatek.

Spotkanie wigilijne nie zawsze w kosztach

Niektórzy pracodawcy organizują kolację wigilijną dla swoich pracowników, a czasem także dla ich rodzin. W tym przypadku skutki podatkowe zależą od tego, skąd pochodzą środki na organizację imprezy i kto w niej uczestniczy.

Prezent na mikołajki w firmowych kosztach

Bony podarunkowe? Pomoc finansowa? A może klasyczne podarunki? Wybór formy upominku jest o tyle ważny, że jego zakup i wręczenie może wywierać różne skutki i wpływać na możliwość ujęcia zakupu w kosztach podatkowych.