Grzegorz Patek

Kiedy cała rata leasingowa będzie kosztem

Nie każda zmiana umowy dotyczącej auta osobowego o wartości powyżej 150 000 zł zawarta w latach ubiegłych wywołuje dla przedsiębiorcy negatywne konsekwencje w podatkach dochodowych.

Innovation Box - nowa ulga w PIT i CIT od 1 stycznia 2019

Od 1 stycznia 2019 r. obowiązują korzystne zasady rozliczeń z fiskusem dla przedsiębiorców, którzy zarabiają na prawach własności intelektualnej. Ale niełatwo będzie z nich skorzystać, ze względu na restrykcyjne warunki.

Tylko 5 proc. daniny od dochodów z praw własności intelektualnej

Projekt ustawy o zmianie ustaw o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o podatku dochodowym od osób prawnych przewiduje wprowadzenie od 2019 r. nowego rozwiązania dla przedsiębiorców, będącego rozwinięciem ulgi B+R.

Umowa sponsoringu na rzecz podmiotów NGO a koszty uzyskania przychodu

Przekazywanie produktów na rzecz podmiotów NGO, poza możliwością ujęcia w kosztach przedmiotów umów sponsoringu, buduje wizerunek firmy.

Sprzątanie po remoncie a odwrotne obciążenie

Nabywca może być zobowiązany do rozliczenia VAT należnego wyłącznie w przypadku usług sprzątania zewnętrznych ścian budynków.

Jak zatrudnić cudzoziemca w firmie

Pracodawcy skarżą się na brak pracowników i korzystają z oferty osób z zagranicy przyjeżdżających do Polski w celu zarobkowym.

Abonament medyczny dla pracownika - skutki w PIT, CIT, VAT

Darmowe lub częściowo odpłatne pakiety medyczne dla pracowników wymagają doliczenia do ich pensji całości lub części wartości świadczenia. Firma ma prawo do preferencyjnego rozliczenia VAT.

Samochód służbowy do celów prywatnych - co obejmuje ryczałt w PIT

W przypadku wykorzystywania samochodu służbowego na cele osobiste pracowników ryczałt obejmuje również koszt paliwa.

Jak rozliczyć umowę sponsoringu, gdy sponsorem jest firma farmaceutyczna?

Sponsoring to najczęściej stosowana forma finansowania przedsięwzięć komercyjnych z udziałem służby zdrowia lub osób zajmujących się obrotem produktami leczniczymi.

Podatkowa amortyzacja znaku towarowego

Podatkowa amortyzacja znaku towarowego trwa nie krócej niż 60 miesięcy. Ustalając okres odpisywania dla celów bilansowych uwzględnia się natomiast przewidywany czas jego użytkowania.