Maja Fabrowska

Zastosowanie mechanizmu „bezpiecznej przystani" m.in. do pożyczek i kredytów będzie schematem podatkowym

Zastosowanie mechanizmu „bezpiecznej przystani" m.in. do pożyczek i kredytów będzie schematem podatkowym – wynika z objaśnień resortu finansów.

Podatek od nieruchomości od wytwórni mas bitumicznych

Wytwórnia mas bitumicznych powinna być opodatkowana od całej jej wartości. Tak stwierdził gorzowski WSA, wbrew dotychczasowemu orzecznictwu. Zmiana linii mogłaby spowodować problemy branży leasingowej, budowlanej, czy drogowej.

Interpretacje podatkowe a klauzula nadużycia prawa podatkowego

Organy podatkowe nagminnie odmawiają wydania interpretacji, powołując się na klauzulę nadużycia prawa podatkowego. Sądy administracyjne są podzielone co do okoliczności, które muszą być badane w tym zakresie.

Głębia dokowa nie jest budowlą, i nie podlega podatkowi od nieruchomości

Podatkowi od nieruchomości podlegają budowle hydrotechniczne, ale głębie dokowe nie są ich przykładem.

Fiskus ma świetną wymówkę na odmowę wydania interpretacji

PROCEDURY | Tylko w ciągu ostatniego roku organy, powołując się na klauzulę o unikaniu opodatkowania, w ponad 580 sprawach odesłały z kwitkiem podmioty wnioskujące o indywidualną interpretację. Na szczęście nie kończy to drogi do otrzymania stanowiska skarbówki.

Firma w sądzie administracyjnym: niezawinione spóźnienie nie przekreśla szans na złożenie skargi

Na każdym etapie postępowania przed sądem trzeba pamiętać o dochowaniu terminu do przeprowadzania określonej czynności. Gdy jednak z niezależnych powodów podatnik wykona ją po czasie, może skorzystać z instytucji przywrócenia terminu.

Infrastruktura kolejowa zwolniona z podatku od nieruchomości

Od 2017 r. nie płaci się daniny od budynków, w których są m.in. nastawnie, urządzenia sygnalizacyjne, oraz służące do dystrybucji prądu do sygnalizacji i łączności . To korzystne rozwiązanie dla podatników, ale stracą na nim samorządy.

Zmiana formy opodatkowania do 20 stycznia

20 stycznia mija termin zgłoszenia w urzędzie skarbowym zmiany sposobu rozliczeń z fiskusem w 2017 r. przez przedsiębiorców, którzy kontynuują prowadzenie działalności.

Skarga do WSA na niekorzystną decyzję podatkową

Po otrzymaniu niekorzystnego rozstrzygnięcia organu odwoławczego, przedsiębiorca może dochodzić swoich roszczeń przed WSA. Sąd nie uruchomi postępowania z urzędu. Trzeba we własnym zakresie zadbać o swoje interesy.

Elektrownie wiatrowe: nowe przepisy mogą przysporzyć kłopotów podatkowych

16 lipca wejdzie w życie ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych, co spowoduje wzrost obciążeń fiskalnych w podatku od nieruchomości. Niezależnie od tego problemy są także z rozliczaniem VAT i CIT.