Dorota Słowikowska

Zatory płatnicze – kiedy UOKiK może pomóc?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów posiada narzędzia, za pomocą których może walczyć z zatorami płatniczymi, które są zmorą wielu firm.

Konsekwencje niezłożenia sprawozdania finansowego do KRS

Kary za niezłożenie sprawozdania finansowego do Krajowego Rejestru Sądowego mogą być naprawdę dotkliwe, a ich wysokość liczona nawet w milionach.

Premia uznaniowa i regulaminowa – jaka jest różnica?

Jednym z popularniejszych dodatków do wynagrodzenia zasadniczego są premie. W większości przedsiębiorstw mają one charakter uznaniowy lub regulaminowy. W obu przypadkach to pracodawca określa ich charakter.

Dopłaty wspólników do kapitału w spółce z o.o.

Dopłaty wspólników w spółkach z o.o. do kapitału, podobnie jak podwyższenie kapitału zakładowego, dopłaty zewnętrzne czy pożyczka, są formą dokapitalizowania spółki, umożliwiającą jej wyjście z problemów finansowych lub gwarantującą kapitał potrzebny na inwestycje.

Urlop szkoleniowy – czym jest i komu przysługuje?

W przepisach kodeksu pracy wymieniono kilka rodzajów urlopów. Pracownicy najczęściej korzystają z urlopów wypoczynkowych, okolicznościowych, a niekiedy z bezpłatnych. Przepisy umożliwiają też jednak korzystanie z urlopów szkoleniowych.

Faktura ze stawką ,,zw” w rejestrze zakupów VAT

Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą dokonują różnych zakupów w jej ramach. Większość z nich opodatkowana jest podatkiem VAT. Jednak zdarzają się sytuacje, gdy są to towary lub usługi korzystające ze zwolnienia z podatku VAT.

Równoważny system czasu pracy – kiedy można go stosować?

System równoważnego czasu pracy jest jednym z systemów organizacji czasu pracy, który może być stosowany przez pracodawcę. W danym zakładzie pracy może funkcjonować kilka systemów czasu pracy dla różnych grup pracowników.

Kiedy tworzymy odpis aktualizujący należności?

Odpisy aktualizujące tworzone są w wyniku stosowania zasady ostrożności oraz zasady prawdziwego i rzetelnego obrazu, opisanych w przepisach i normach prawnych.

Kto powinien podpisać sprawozdanie finansowe za 2021 r.?

Podpisanie sprawozdania finansowego stanowi potwierdzenie, że spełnia ono wymogi przewidziane w ustawie o rachunkowości. Nowelizacja tej ustawy wprowadziła zmianę dotyczącą podpisywania sprawozdań finansowych, obowiązującą od 1 stycznia 2022 r.

Faktura zamiast paragonu dla osoby fizycznej?

Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych, co do zasady powinna zostać zarejestrowana przy pomocy kasy fiskalnej.