Tomasz Wiącek

NSA: korzystanie z centrum danych bez podatku u źródła

Wynajem przestrzeni dyskowej w datacenter nie jest wynajmem urządzenia przemysłowego. Dlatego należności polskiego podatnika dla podmiotu belgijskiego za jej używanie nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

VAT: Odwrotnie obciążenie a przeniesienie kosztów nabywanych prac budowlanych na rzecz najemców - wyrok WSA

Podatnik nabywający usługi budowlane związane z utrzymaniem wynajmowanych przez niego nieruchomości powinien rozliczać VAT na zasadach ogólnych, a nie z zastosowaniem mechanizmu odwrotnego obciążenia.

PCC: dodatnia wartość firmy nie jest prawem majątkowym do opodatkowania

Można określić wartość przedsiębiorstwa w postaci jego niematerialnych aktywów takich jak choćby dochodowość lub reputacja. Nie sposób jednak przyjąć, by było to prawo zbywalne, które dałoby się potraktować jako przedmiot opodatkowania PCC.

VAT: kiedy składniki majątku nie są zorganizowaną częścią przedsiębiorstwa - wyrok NSA

Nabycie lokali w centrum biurowym i galerii handlowej, bez wykazania ich organizacyjnego i finansowego wyodrębnienia w ramach prowadzonego przedsiębiorstwa, nie daje podstaw do przyjęcia, że nieruchomości te samodzielnie tworzyły ZCP.

CIT: czy połączenie spółki kapitałowej z osobową jest neutralne podatkowo

Gdy następuje przeniesienie majątku spółki osobowej na spółkę kapitałową, w zamian za co wspólnicy tej pierwszej otrzymują udziały w podwyższonym kapitale zakładowym podmiotu przejmującego, nie skutkuje to powstaniem przychodu w CIT po jego stronie.

CIT: niższe odpisy amortyzacyjne dopiero po otrzymaniu dotacji

Podatnik, który w ramach dofinansowania dostał częściowy zwrot wydatków poniesionych na nabycie środka trwałego, będzie zobowiązany do obniżenia odpisów amortyzacyjnych na bieżąco, czyli od daty otrzymania dopłaty.

Obsługa IT transakcji finansowych bez zwolnienia z VAT

Wykonywane przez podmiot zagraniczny z UE na rzecz firmy z siedzibą w Polsce świadczenia rzeczowe oraz techniczne związane z zapewnieniem infrastruktury służącej przeprowadzaniu transakcji płatności lub przelewów, których skutkiem jest spełnienie szczególnie istotnych funkcji oraz których konsekwencją jest przeniesienie środków pieniężnych, nie korzystają z preferencji.

Przejęcie przez zastawnika przedmiotu zastawu podlega VAT

Gdy dany podmiot ustanowi na rzecz banku zastaw rejestrowy, a następnie jego przedmiot zostanie przejęty na własność przez bank, mamy do czynienia z odpłatną dostawą towaru, która musi być wykazana na fakturze wystawionej przez zastawcę.