Adam Allen

Fiskus zawęża zwolnienie z CIT dla inwestycji w Polskiej Strefie Inwestycji

Przedsiębiorca może korzystać ze zwolnienia z podatku tylko w odniesieniu do dochodów z realizacji przedsięwzięcia w Polskiej Strefie Inwestycji. Inne dochody nie są objęte tą preferencją, nawet jeśli wchodzą w zakres decyzji o wsparciu.

Czy ulgę B+R można łączyć z innymi formami wsparcia?

Jednoczesne korzystanie z ulgi na badania i rozwój i z innych programów jest możliwe. Ważne, aby te same koszty nie były zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej postaci.

Ulga B+R - jak przygotować się do kontroli

Aby uniknąć nieprzyjemności w trakcie czynności sprawdzających lub kontroli podatkowej, warto zgromadzić dokumenty, które pomogą uzasadnić poniesienie wydatków na badania i rozwój i przypisanie ich do kosztów kwalifikowanych.

Ulga B+R - jak rozliczyć

Przedsiębiorca może zaraportować fiskusowi skorzystanie z odliczeń poprzez złożenie załącznika do rocznego zeznania podatkowego. Są to druki odpowiednio PIT-BR albo CIT-BR. Przepisy nie przewidują żadnych innych formalności.

Ulga B+R, część 3: Działalność badawczo-rozwojową trzeba wydzielić

Skorzystanie z ulgi na badania i rozwój uwarunkowane jest wymogiem prowadzenia odrębnej ewidencji kosztów. Warto ocenić, czy dla naszej firmy to prawdziwa przeszkoda administracyjna, czy proces stosunkowo łatwy do wdrożenia.

Jakich wydatków dotyczy ulga B+R

Firmy prowadzące we własnym zakresie prace badawczo-rozwojowe, mogą odliczyć od podstawy opodatkowania poniesione w tym celu określone rodzaje wydatków. Warto sprawdzić ile wyniosły, bo od nich zależy wysokość odliczenia.

Ulga B+R - komu przysługuje

Podstawowym warunkiem skorzystania z odliczenia jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej na terenie Polski. Będzie to zatem przede wszystkim opracowywanie prototypów nowych produktów oraz ich testowanie.

Co to jest ulga B+R i w jaki sposób z niej skorzystać

Podmioty gospodarcze prowadzące we własnym zakresie prace badawczo-rozwojowe, mogą odliczyć od podstawy opodatkowania poniesione w tym celu koszty. Co ważne, prawo to nie jest uwarunkowane pozytywnym wynikiem podjętych działań.

Uprzednie porozumienie cenowe ograniczy ryzyko sporu z fiskusem

Zgodnie z uchwaloną nowelizacją ustawy o CIT, wydatki ponoszone na usługi niematerialne oraz licencje będą podlegały limitom w zaliczeniu do kosztów podatkowych. Przed stosowaniem ograniczeń ochroni podatnika decyzja o APA.