Paweł Barnik

Korekta VAT w obrocie detalicznym możliwa nie tylko poprzez „ewidencję korekt”

W przypadku zdarzeń innych niż zwrot towaru, reklamacja oraz oczywista pomyłka, podatnicy powinni dokonać korekty podatku należnego – zaewidencjonowanego przy użyciu kasy rejestrującej – na podstawie prowadzonej „własnej” ewidencję korekt.

Korekta wieloletnia nie zawsze będzie konieczna

Jeśli kwota odliczenia jest równa kwocie korekty, podatnik nie musi korygować podatku naliczonego za 2022 rok dla środka trwałego mimo, że został on objęty już pierwszym rokiem korekty.

Zagraniczne zakupy przez internet pełne pułapek podatkowych

Błędne rozpoznanie transakcji przez sprzedawcę i rozliczenie jej przez system VAT-OSS oznacza, że nabywca ma obowiązek rozliczenia czynności jako importu usługi bądź nabycia wewnątrzwspólnotowego od wartości brutto.

Płatność dla podwykonawcy z podzieloną płatnością

W przypadku gdy inwestor jako dłużnik solidarny dokonuje zapłaty na rzecz podwykonawcy za transakcję objętą obowiązkiem stosowania split payment, to powinien kwotę podatku uregulować z zastosowaniem tego mechanizmu.

Wygaśnięcie zobowiązania bez ulgi na złe długi

Zaciągnięcie od dotychczasowego wierzyciela pożyczki w celu zapłaty należności z faktury powoduje uregulowanie zobowiązania i likwidację u dłużnika obowiązku korekty odliczonego uprzednio podatku naliczonego.

Nie ma świadczeń wzajemnych, nie ma VAT

Jeśli nie jest możliwe powiązanie konkretnej czynności organizacji międzynarodowej z uiszczeniem na jej rzecz składki członkowskiej, to nie wystąpi import usługi.

Czy obrót udziałami w spółce jawnej podlega PCC

Fiskus uznaje, że od przeniesienia ogółu praw i obowiązków na nowego wspólnika na podstawie kodeksu spółek handlowych nie płaci się podatku od czynności cywilnoprawnych. Dla pewności warto jednak uzyskać w tej kwestii własną interpretację.

Fiskus chce opodatkować zamianę nieruchomości PCC i VAT

W przypadku zamiany dwóch nieruchomości skarbówka może podnieść, że skoro wyłączone jest opodatkowanie tylko w zakresie w jakim jedna transakcja podlega VAT, to w odniesieniu do drugiego obiektu warunek ten nie jest spełniony.

VAT: nabycie przez polskiego podatnika prawa do uczestnictwa w zagranicznych zawodach

Nabycie przez polskiego podatnika prawa do uczestnictwa w zawodach odbywających się w innym kraju nie jest importem usługi. Zapłata za udział jest opodatkowana tam, gdzie odbywa się wydarzenie.

Jak rozliczyć VAT, gdy podwykonawcą jest mały podatnik

Wybór przez przedsiębiorcę budowlanego kasowej metody rozliczenia podatku nie może być rozszerzany na jego zleceniodawcę, nawet gdy do usługi ma zastosowanie odwrotne obciążenie.