Aleksander Adamus

Kiedy płatnik składek ZUS może być obciążony zwrotem świadczeń - wyrok Sądu Najwyższego

W przypadku świadczenia przyznanego lub wypłaconego przez organ rentowy bez podstawy prawnej może dojść do konieczności jego zwrotu jako nienależnego. Powodem może być przekazanie przez płatnika lub inny podmiot, nieprawdziwych danych mających wpływ na samo prawo lub wysokość sumy. Płatnik składek może być obciążony zwrotem, gdy przekazał organowi nieprawdziwe dane stanowiące podstawę przyznania świadczenia. Jest to, wymagający stwierdzenia winy, czyn niedozwolony.

Wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego na etapie postępowania odwoławczego - wyrok Sądu Najwyższego

Gdy sąd I instancji dopiero w uzasadnieniu wyroku uznaje korzystną dla strony opinię biegłego za wadliwą i nieprzydatną do dokonania ustaleń, bez zasygnalizowania wcześniej takiego stanowiska, a sąd odwoławczy podziela tę ocenę, nie jest możliwe pominięcie w II instancji zgłoszonego w apelacji wniosku o przeprowadzenie dowodu z opinii innego biegłego.

Wypadek przy pracy: ciężar dowodu obarcza także pracownika - wyrok SN

Z art. 6 k.c. i art. 231 k.p.c. nie da się wyprowadzić wniosku, że na pracowniku nie ciąży obowiązek udowodnienia związku wypadku z pracą – w rozumieniu ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych – a wystarczające jest tylko jego uprawdopodobnienie. Zastosowanie domniemania faktycznego według art. 231 k.p.c.ma bowiem miejsce tylko wówczas, gdy określony fakt można wyprowadzić z innych ustalonych faktów.

Likwidacja spółki jawnej, a odpowiedzialność wspólnika

Każdy wspólnik spółki jawnej odpowiada za zobowiązania spółki bez ograniczenia całym swoim majątkiem solidarnie z pozostałymi wspólnikami oraz ze spółką. Odpowiedzialność wspólników za zobowiązania spółki istnieje także wówczas, gdy spółka uległa likwidacji, ponieważ likwidacja nie stanowi przeszkody do kierowania roszczeń z tytułu odpowiedzialności za długi spółki przeciwko wspólnikom.

Odpowiedzialność członków zarządu spółki za zobowiązania

W związku z tym, że wszyscy dłużnicy solidarni pozostają zobowiązani tak długo, aż wierzytelność nie zostanie zupełnie zaspokojona, wydanie decyzji przenoszącej odpowiedzialność za zaległości składkowe na członka zarządu spółki nie powoduje, że spółka przestaje być zobowiązana do uregulowania zaległości składkowych.

Rozwiązanie umowy o pracę: kiedy rozpoczyna bieg miesięczny termin

W przypadku ciągłego naruszania podstawowych obowiązków pracowniczych dopuszczalne jest uznanie, że miesięczny termin do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z art. 52 § 2 k.p. rozpoczyna bieg od ostatniego zdarzenia zakwalifikowanego jako zachowanie ciągłe.

Zaprzestanie działalności gospodarczej a ustanie stosunku pracy

Sam fakt zaprzestania działalności gospodarczej przez pracodawcę nie jest zdarzeniem prawnym, z którym ustawodawca wiąże ustanie stosunku pracy w dacie zaprzestania działalności. Stosunek pracy może bowiem być rozwiązany na podstawie zdarzeń prawnych określonych w ustawie (art. 30 § 1 k.p.), czyli po dokonaniu wskazanych w nim czynności prawnych, w tym porozumienia stron lub wypowiedzenia, które mogą być wyrażone w sposób dorozumiany (art. 60 k.c. w związku z art. 300 k.p.).

Kiedy oświadczenie o potrąceniu jest skuteczne

Oświadczenie o potrąceniu wierzytelności powinno być złożone dłużnikowi wzajemnemu osobiście. Doręczenie pisma procesowego zawierającego takie oświadczenie pełnomocnikowi procesowemu dłużnika wzajemnego nie wywiera skutków przewidzianych w art. 61 § 1 zd. pierwsze Kodeksu cywilnego.

Zbycie nieruchomości likwidowanej spółki z o.o.

W toku likwidacji spółki z o.o. nieruchomości mogą być zbywane tylko w drodze publicznej licytacji, zaś z wolnej ręki jedynie wtedy, gdy wspólnicy podejmą uchwałę o takim zbyciu i ustalą cenę zbycia. Zwolnienie od obowiązku licytacji może nastąpić tylko w drodze uchwały wspólników skierowanej do likwidatorów, a zatem wydanej w czasie likwidacji.

Jak skutecznie zbyć akcje na okaziciela

W odniesieniu do akcji na okaziciela wydanie dokumentu rozumiane jest nie tylko jako przeniesienie posiadania akcji poprzez fizyczne wydanie dokumentu (art. 348 k.c.), lecz może nastąpić także przy wykorzystaniu pozostałych sposobów przeniesienia posiadania (art. 349–351 k.c.).