­­Mariusz Janik

Mariusz Janik: Widmo zimnych grzejników krąży nad Europą

Czeka nas bardzo trudny sezon grzewczy. Żeby go przetrwać, będziemy potrzebować nerwów ze stali.

Kolejnictwo to branża, która zieloną transformację przejdzie najszybciej

Ekolodzy nawołują do korzystania z pociągów zamiast samolotów jako najczystszego dziś środka transportu. Analitycy potwierdzają: ten rynek najmniej boleśnie odczuje nadchodzącą transformację energetyczną.

Energetyka atomowa może się okazać drogą ucieczki. W kolejną ślepą uliczkę

W ciągu ostatnich kilku tygodni dalekosiężne, wieloletnie plany dla energetyki wylądowały na śmietniku historii. Zerwanie przez Zachód z rosyjskimi surowcami w krótkiej perspektywie będzie miało, oczywiście, charakter poszukiwania innych dostawców tych samych surowców. Ale już na średnią i dłuższą metę przyniesie szybszy zwrot ku OZE i – najprawdopodobniej – renesans atomu.

Pandemia i kryzys ukraiński: egzaminy zdane na piątkę

Samorządy radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi jak mało kto. Ale na dłuższą metę ich możliwości są konsekwentnie redukowane przez finansową politykę rządu w Warszawie.

Amerykański gaz ma uratować Europę? Za oceanem mają wątpliwości

"Przełomowa" – takim epitetem Biały Dom, a w ślad za nim część mediów, opisywał zawarte z Europą porozumienie w sprawie dostaw LNG zza Atlantyku. Problem w tym, że firmy energetyczne z Ameryki sygnalizują, iż prezydent Biden przeszarżował.

Debata E-Forum: Czas oddolnej mobilizacji dobiega końca, pora na rząd

Podczas prowadzonej przez Bogusława Chrabotę debaty samorządowcy przekonywali, że kryzys uchodźczy na polskich granicach udowodnił, iż samorządy i wspólnoty lokalne są w stanie dokonać niemożliwego.

Dlaczego Putin nie zaatakuje Ukrainy

Czołowe zachodnie ośrodki analityczne i największe media poważnie pomyliły się w przewidywaniu rozwoju sytuacji na Wschodzie. Na szczęście nie tylko one.

Wojna u naszych granic zmusza Polskę do energetycznej wolty

Rosyjska inwazja na Ukrainę mocno zachybocze unijnymi planami transformacji energetycznej. Najważniejszy dylemat dla Polski sprowadza się do prostego pytania: zwalniać czy przyspieszać?

Nasze rachunki za energię będą szaleć jeszcze długo

Jesienne i zimowe zawirowania na rynkach najważniejszych paliw były jedynie przygrywką do tego, co dzieje się obecnie. Bez względu na to, czy wojna w Ukrainie będzie się przeciągać czy też skończy stosunkowo szybko, decyzja o odcięciu się od rosyjskich surowców – nawet gdy mówimy o perspektywie liczonej w latach – będzie jeszcze długo chybotać rynkami. Musimy uzbroić się w bezprecedensową cierpliwość.

Wszystkie oczy na Teheran. Irańskie surowce mogą wyhamować kryzys

Rozmowy o nowym porozumieniu nuklearnym z Iranem zaczęły się bez wielkiego rozgłosu w ubiegłym tygodniu. I z pierwszych komunikatów wynika, że mogą potrwać krótko: wszystkie strony chciałyby zażegnać konflikt na osi Waszyngton-Teheran. Tym bardziej, że Iran ma zasoby naturalne, które mogłyby ustabilizować rynki paliwowe, choć dopiero w dłuższej perspektywie.