­­Mariusz Janik

Saudyjczycy chcą po cichu podkręcać na świecie popyt na ropę i paliwa kopalne

Najpotężniejsza petromonarchia świata i nieformalny lider OPEC nie ma zamiaru bezczynnie przyglądać się odejściu świata od paliw kopalnych. O ile Zachód trudno zepchnąć z drogi do transformacji energetycznej, to z innymi regionami może pójść łatwiej.

Ta rosyjska firma nie tylko nie ucierpiała przez sankcje, ale wręcz kwitnie

Wyjątek od sankcji, długa ręka Kremla, nuklearny olbrzym - próby barwnego opisania koncernu Rosatom nie oddają realnego rozmachu działania firmy, która w warunkach napięcia geopolitycznego i energetycznego kryzysu nabiera nuklearnego wiatru w żagle.

Magazyny energii - kluczowy stabilizator systemu

Pełny potencjał odnawialnych źródeł energii ujawni się wtedy, gdy farmy wiatrowe i fotowoltaiczne zostaną uzupełnione o odpowiednie instalacje magazynujące energię. Torowanie drogi magazynom energii powinno być dziś priorytetem.

Zakupy bardziej szkodliwe niż embargo? Teza ryzykowna, ale coś jest na rzeczy

Sobotni wywiad szefowej Komisji Europejskiej dla amerykańskiej stacji MSNBC zasygnalizował potencjalny zwrot w unijnej polityce wobec Kremla. Ursula von der Leyen uznała, że w obecnej sytuacji Rosji wręcz opłaca się dalsze zaburzanie rynków dostaw surowców: Rosjanie i tak ropę sprzedadzą, tyle że zarobią na niej znacznie więcej niż w normalnych okolicznościach. Coś jest na rzeczy.

Mariusz Janik: Gazociąg jamalski. Kronika zapowiedzianego zerwania

W tej chwili zerwanie kontraktu jamalskiego wydaje się decyzją bezpieczną, ale dopiero w najbliższą zimę się przekonamy, czy cała operacja się udała, a pacjent nie zmarzł.

Mariusz Janik: Widmo zimnych grzejników krąży nad Europą

Czeka nas bardzo trudny sezon grzewczy. Żeby go przetrwać, będziemy potrzebować nerwów ze stali.

Kolejnictwo to branża, która zieloną transformację przejdzie najszybciej

Ekolodzy nawołują do korzystania z pociągów zamiast samolotów jako najczystszego dziś środka transportu. Analitycy potwierdzają: ten rynek najmniej boleśnie odczuje nadchodzącą transformację energetyczną.

Energetyka atomowa może się okazać drogą ucieczki. W kolejną ślepą uliczkę

W ciągu ostatnich kilku tygodni dalekosiężne, wieloletnie plany dla energetyki wylądowały na śmietniku historii. Zerwanie przez Zachód z rosyjskimi surowcami w krótkiej perspektywie będzie miało, oczywiście, charakter poszukiwania innych dostawców tych samych surowców. Ale już na średnią i dłuższą metę przyniesie szybszy zwrot ku OZE i – najprawdopodobniej – renesans atomu.

Pandemia i kryzys ukraiński: egzaminy zdane na piątkę

Samorządy radzą sobie z sytuacjami kryzysowymi jak mało kto. Ale na dłuższą metę ich możliwości są konsekwentnie redukowane przez finansową politykę rządu w Warszawie.

Amerykański gaz ma uratować Europę? Za oceanem mają wątpliwości

"Przełomowa" – takim epitetem Biały Dom, a w ślad za nim część mediów, opisywał zawarte z Europą porozumienie w sprawie dostaw LNG zza Atlantyku. Problem w tym, że firmy energetyczne z Ameryki sygnalizują, iż prezydent Biden przeszarżował.