Maciej Fischer

Operacja „Bodenplatte”: ostatnia szarża Luftwaffe

Atak 800 niemieckich myśliwców na lotniska we Flandrii miał zniszczyć setki stacjonujących tam samolotów alianckich i dać niemieckiej Luftwaffe przewagę w powietrzu przynajmniej na czas toczącej się ofensywy w Ardenach.

Ofensywa Tet - początek końca Wietnamu Południowego

Rozpoczęta 30 stycznia 1968 r. ofensywa Armii Wietnamu Północnego (AWP) i Wietkongu na początku Nowego Roku Księżycowego doprowadziła w ostateczności do upadku Wietnamu Południowego i wycofania się Amerykanów z Półwyspu Indochińskiego.

Polskie skrzydła na niebie podczas D-Day

Polscy lotnicy służący w RAF są pamiętani głównie za bohaterstwo w czasie bitwy o Anglię. Zapomina się przy tym o ich wielkim wkładzie w zwycięstwo aliantów w czasie inwazji na Normandię w lipcu 1944 r.

Bogowie wojny spod Demiańska

To było jedno z najdłuższych oblężeń II wojny światowej. Odcięci od świata Niemcy bronili się w Demiańsku przed atakami Armii Czerwonej przez 14 miesięcy. Obie strony walczyły, nie zważając na straty. Nie brano jeńców.

Wielki szlem Bismarcka

W wyniku klęski w bitwie pod Sedanem Francja przestała być cesarstwem, a Napoleon III trafił do niewoli. Kilka miesięcy później w zajętym przez Prusaków Wersalu proklamowano powstanie Cesarstwa Niemieckiego.

Jak Otto Skorzeny ratował Mussoliniego: Cztery minuty na Gran Sasso

25 lipca 1943 r. Wielka Rada Faszystowska w Rzymie pozbawiła Benita Mussoliniego stanowiska premiera. Na rozkaz króla Duce został aresztowany i wywieziony w nieznanym kierunku. Dzień później w Wilczym Szańcu Hitler rozkazał Otto Skorzenemu odbicie Mussoliniego.

Bitwa pod Waterloo: Najsłynniejsza klęska świata

Bitwa pod Waterloo była ostatnim akordem 100 dni Napoleona. Jego klęska przypieczętowała postanowienia kongresu wiedeńskiego. Zwycięskie mocarstwa wprowadziły nowy ład, który miał panować w Europie przez następne stulecie.

Latająca kawaleria Meriana Coopera

„Niech nasi chłopcy wracają do domu" – w połowie 1919 r. opinia publiczna w USA coraz głośniej domagała się powrotu swoich żołnierzy z Europy. Nie wszystkim jednak się spieszyło. Grupa amerykańskich lotników zaciągnęła się do polskiej armii i walczyła w wojnie z bolszewicką Rosją.

I wojna indochińska: Jak Francuzi stracili Wietnam

Po desancie w rejonie Dien Bien Phu Francuzi zamierzali wydać siłom Viet Minhu decydującą bitwę. Zostali jednak oblężeni i ostatecznie pokonani 7 maja 1954 r. Tak zakończyło się francuskie panowanie w Indochinach.

Bitwa o Anglię: Polskie asy gromią Luftwaffe

Wkrótce do kin wejdzie film „Dywizjon 303". Powrócą wspomnienia postaci Jana Zumbacha, Witolda Urbanowicza, Kazimierza Wunsche czy Zdzisława Krasnodębskiego. I choć w bitwie o Anglię walczyły jeszcze trzy polskie dywizjony, to właśnie 303 zapisał się w niej najchlubniej w starciu z asami niemieckiego lotnictwa.