Wojciech Maroszek

Spalarnie lekiem na drastyczne podwyżki opłat za śmieci? Niekoniecznie.

Samorządy widzą w spalarniach odpadów szansę na zredukowanie rosnących stert śmieci. Jednak nie umożliwią one osiągnięcia celów wyznaczonych przez Brukselę.

Potrzeba mieszkań, z plusem czy bez. Po prostu

Kurzętnik to gmina wiejska w województwie warmińsko-mazurskim, w której mieszka nieco ponad 9 tysięcy osób. Jej władze zainicjowały własny, niezależny program mieszkaniowy: Kurzętnik Mieszkanie+.

Mieszkanie+: nowy cel to 20 tys. lokali rocznie

Jeden z flagowych programów rządu ma nowe, zaktualizowane cele na najbliższe lata. Przełomowy ma być 2021 rok.

Potrzeba mieszkań. Po prostu

Budowanie mieszkań jest dziś dla gmin kluczowym zadaniem. Mieszkanie+ to jedna z możliwości, ale niejedyna.

Rynki biurowe idą na rekord

Na lokalnych rynkach biurowych trwa hossa, a przestrzeni do prowadzenia biznesu przybywa w wykładniczym tempie. Biurowce będą powstawać również w mniejszych miastach.

Gminy zwrócą kopalniom nawet 650 mln złotych

Gminy muszą z nawiązką zwrócić podatek, który przez lata pobierały od przedsiębiorstw górniczych. I spieszą się, ponieważ długi wciąż rosną. – To prawie tak, jakbyśmy zadłużyli się w parabanku – mówi nam wójt jednej z górniczych gmin.

Niewiedza groźniejsza od hakerów

Cyberprzestępcy stanowią zagrożenie dla samorządów, lecz prawdopodobnie nie tak duże, jak by się wydawało. Groźniejszy może być brak wiedzy i niefrasobliwość urzędników.

Jak poprawić ochronę danych w samorządach

Ostatni raport Najwyższej Izby Kontroli na temat cyberbezpieczeństwa w samorządach był dla lokalnych władz druzgocący. W wielu przypadkach okazał się jednak katalizatorem działań w kierunku pozytywnych zmian.

Jak stworzyć z Polski krainę i zieloną, i nowoczesną

Ekologia, smart city, startupy – Lubuski Kongres Gospodarczy to głos samorządu w tematach ważnych dla rozwoju kraju.

Małe miasta otwarte na duże sklepy

Sporych rozmiarów centra handlowe powstają coraz częściej w niewielkich ośrodkach. Duże i średnie miasta nasyciły się już tego typu obiektami.