Kamil Kowalski

Kiedy zerowa akcyza od nabycia oleju napędowego

Przedsiębiorca, który kupi w innym kraju UE wyrób energetyczny służący do napędu silników spalinowych, ale przeznaczy go do zużycia jako środek czyszczący, zastosuje stawkę podatku w wysokości zero zł. Musi jednak posiadać odpowiednie dokumenty.

Czyn nieuczciwej konkurencji: czy wydanie bezpodstawnie uzyskanych korzyści ma skutki w VAT

Fiskus twierdzi, że zasądzony przez sąd zwrot otrzymanych korzyści związanych z czynem nieuczciwej konkurencji jest odszkodowaniem i nie skutkuje obniżeniem podstawy opodatkowania. Sąd administracyjny ma na ten temat inne zdanie.

Podatek od importu można rozliczyć prościej

Przedsiębiorca ma prawo rozliczenia w deklaracji podatkowej kwoty VAT przy sprowadzaniu towarów spoza UE. Jest to jednak uzależnione od spełnienia kilku przesłanek.

Zielona energia ze zwolnieniem z akcyzy

Nie tylko producent energii z odnawialnych źródeł, ale wytwórca lub sprzedawca konwencjonalnego prądu, może skorzystać z preferencji. W tym celu musi nabyć świadectwa pochodzenia, wystąpić o ich umorzenie i obniżyć kwotę podatku do zapłaty.

VAT: zaliczka przy imporcie z obowiązkiem korekty

Gdy importer zapłaci VAT wykazany w zgłoszeniu celnym oraz rozliczy w deklaracji podatek należny w wyniku uprzednio zapłaconych zaliczek, dostawa zostanie dwukrotnie opodatkowana.

VAT: miejsca prowadzenia działalności a wysyłka towarów do klientów sklepu internetowego

Zdaniem fiskusa, usługowe konfekcjonowanie wraz z obsługą wysyłek do klientów sklepu internetowego należącego do spółki z innego kraju UE może zdecydować o opodatkowaniu tych czynności VAT w Polsce.