Anna Skuza

Zwolnienie z zakazu, który chroni ważne informacje, może być skuteczne

Z upływem czasu stanowisko Sądu Najwyższego w kwestii uprawnienia pracodawcy do odstępowania od umów o zakazie konkurencji obowiązujących po zakończeniu zatrudnienia coraz bardziej się uelastycznia.

Nowa dyrektywa unijna: koszty delegowania pracowników za granicę mogą być wyższe

Najpóźniej od 30 lipca br. delegując pracownika za granicę nie wystarczy wypłacać mu minimalnej pensji z kraju przyjmującego. Trzeba będzie zapewnić mu wszystkie obligatoryjne elementy wynagrodzenia obowiązujące w tym państwie.

Zadaniowy czas pracy: czas adekwatny do zadań ratuje przed roszczeniami

W zadaniowym czasie pracy to pracownik ponosi ryzyko związane ze swoją niższą efektywnością. Rekompensata za pracę w nadgodzinach przysługuje tylko wtedy, gdy jest obiektywnie przeciążony.

Od czego zależy wysokość składników wynagrodzenia

Prawo i wysokość składników wynagrodzenia, które pracodawca przyznał dobrowolnie, zależy wyłącznie od wewnątrzzakładowych regulacji.

Badania ze stosowania w praktyce elastycznego czasu pracy

Z badań przeprowadzonych przez kancelarię CMS wynika, że nie ma zbyt dużego zainteresowania wydłużaniem okresu rozliczeniowego. Za to pracodawcy chętnie korzystają z ruchomego czasu pracy. Nie zawsze jednak prawidłowo go wprowadzają, co oznacza ryzyko powstawania nadgodzin.