Agata Dominowska

Brak NIP na fakturze, a prawo do odliczenia VAT

W rzeczywistości gospodarczej często występują sytuacje, w których otrzymane faktury nie posiadają wszystkich wymaganych danych, na przykład faktura nie zawiera NIP nabywcy. Nie zawsze jednak drobny błąd wykluczy odliczenie VAT.

Spółka zależna to nie zawsze stałe miejsce prowadzenia działalności

Usługodawca nie ma obowiązku podejmowania szeroko zakrojonych działań mających na celu zweryfikowanie czy jego zagraniczni kontrahenci prowadzą w Polsce stałą działalność.

Jak nie utracić prawa do odliczenia VAT

Podatnicy, którzy przenoszą podatek naliczony na kolejne okresy rozliczeniowe, powinni pamiętać o tym, że on się również się przedawnia. W przeciwnym razie mogą utracić prawo do zwrotu tzw. rolowanego VAT.

Zatory płatnicze: bat na nierzetelnych dłużników

1 stycznia 2020 r. weszła w życie ustawa o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia zatorów płatniczych, która wprowadziła rozwiązania mające zmobilizować dłużników transakcji handlowych do dokonywania zapłaty w ustalonym terminie oraz zniechęcić do narzucania przez nich nieuzasadnionych, wydłużonych terminów zapłaty. Ustawa ta wprowadziła m.in. zmiany w ustawach o podatku dochodowym dotyczące nowej ulgi na złe długi.

CIT: koszty na przełomie roku

Okres zamykania ksiąg rachunkowych oraz kalkulowania rocznego CIT może przysparzać podatnikom sporo problemów. Jedną z kwestii budzących wątpliwości jest ujęcie faktur dotyczących zarówno zakończonego, jak i bieżącego roku.

VAT: zmiana przeznaczenia obiektu daje prawo do odliczenia podatku

Gmina odzyska VAT poprzez korektę wieloletnią podatku naliczonego również wtedy, gdy inwestycja początkowo służyła działalności niepodlegającej opodatkowaniu, a następnie zmienił się sposób wykorzystania jej.