Związek pracowników, szczególnie pozostających ze sobą w zależności służbowej, może generować dla firmy dużo ryzyk. Czy pracodawca może zakazać nawiązywania miłosnych relacji? Czy może wprowadzić regulacje na wypadek takich sytuacji?
Czy pracownik może odmówić poddania się badaniu na poziom alkoholu? Kiedy i kto może przeprowadzić kontrolę trzeźwości? Czy szef ma pole manewru, gdy wynik badania jest wyższy niż zero, ale niższy niż ustawowy poziom?
Podjęcie działań przygotowawczych do zwolnienia pracownika nie jest sprzeczne z prawem, jeżeli ten zamiar nie ma związku z ciążą, urodzeniem dziecka czy korzystaniem z urlopów związanych z rodzicielstwem.
Wdrożenie systemu compliance to jeden z najważniejszych etapów budowania organizacji funkcjonującej w sposób etyczny i zgodny z prawem. Skuteczne wdrożenie wymaga poznania struktury organizacyjnej, obszarów ryzyka, otoczenia prawnego, czyli zasad odpowiedzialności i praktyk stosowanych w przedsiębiorstwie.
Pracowników objętych przestojem czy obniżeniem wymiaru czasu pracy można zwolnić zaraz po okresie otrzymywania dofinansowania. Firmy do 49 ubezpieczonych muszą zapłacić tylko połowę składek za trzy miesiące.
Pracodawcy osób niepełnosprawnych mogą liczyć na wyższe dofinansowanie. Nie muszą się też obawiać, że je stracą z uwagi na koniec ważności orzeczenia o niepełnosprawności.
Firma, której przez epidemię znacznie spadną obroty, może wprowadzić przestój ekonomiczny i obniżyć wynagrodzenia pracownikom. Otrzyma wtedy wsparcie na dofinansowanie płac i składek.
Rozrządzenie, testament czy wydziedziczenie przesądza o podziale tylko tych środków zgromadzonych przez zmarłego uczestnika pracowniczego planu kapitałowego, które nie były objęte wspólnością majątkową.