Anna Diaby-Lipka

Jak się zachowywać podczas zdalnej rozprawy sądowej

Minął już rok od wybuchu pandemii. Zmiany, które ona spowodowała nie ominęły sądów cywilnych. One również musiały przystosować się do nowej rzeczywistości. Pomogły w tym środki komunikacji elektronicznej.

Kto, kiedy i jaką uchwałę wspólników może zaskarżyć do sądu

Zasady podejmowania uchwał przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o. określają przepisy Kodeksu spółek handlowych oraz umowa spółki. Co się jednak dzieje, jeśli podjęta uchwała jest sprzeczna z umową spółki, z interesami spółki lub ma na celu pokrzywdzenie wspólnika? Komu, kiedy i jakie prawa przysługują w związku z tak podjętą uchwałą.

Prokura: kto może zostać prokurentem w spółce

Prokurentem może zostać tylko osoba fizyczna o pełnej zdolności do czynności prawnych.

Prokura - co ułatwia przedsiębiorcom

Prokura jest pełnomocnictwem udzielonym przez przedsiębiorcę, który podlega obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego.

Jak ustanowić prokurę

Zgodnie z przepisami Kodeksu spółek handlowych, ustanowienie prokury przez spółkę jawną wymaga zgody wszystkich wspólników mających prawo prowadzenia spraw spółki.

Powrót postępowania w sprawach gospodarczych

Po siedmiu latach planowany jest powrót do postępowania gospodarczego. Czy nowe propozycje są korzystne dla przedsiębiorców? Czy będą miały rzeczywisty wpływ na przyspieszenie postępowania, czy też mogą okazać się zmorą i utrudnieniem w dochodzeniu roszczeń? Jedno jest pewne: zdaniem resortu sprawiedliwości eksperyment polegający na rezygnacji z postępowania gospodarczego nie wyszedł.

Jakie ograniczenia cesji są możliwe w obrocie gospodarczym

Jednym z najczęściej spotykanych w umowach gospodarczych zastrzeżeń jest ograniczenie prawa do przeniesienia wierzytelności z umowy na podmiot trzeci – ograniczenie cesji. Ponieważ dłużnikowi najczęściej nie jest obojętne względem kogo ma spełnić świadczenie, to warto kilka rzeczy na temat cesji wiedzieć.

Jak należy dochodzić od kontrahenta zapłaty kary umownej

Kara umowna jest jedną z tych instytucji prawa cywilnego, których praktyczne zastosowanie ogranicza się prawie wyłącznie do obrotu gospodarczego. Dzięki jej zastosowaniu można nie tylko zmobilizować kontrahenta do terminowego i należytego wykonania zobowiązania, lecz również można ułatwić sobie dochodzenie odszkodowania w przypadku naruszenia postanowień umownych przez drugą stronę.

Terminowość wykonywania zobowiązań przez kontrahentów

Przedsiębiorcy są wyczuleni na terminy wykonania zobowiązań przez swoich kontrahentów. Terminowość partnerów w interesach ma decydujący wpływ na prowadzoną działalność gospodarczą, nie tylko ze względu na płynność finansową, lecz również ze względu na wykonanie zobowiązań spoczywających na przedsiębiorcy.

Jak i kiedy firma może skorzystać z pomocy biegłego sądowego

Przedsiębiorca powinien znać zasady rządzące postępowaniem sądowym. Ważną rolę pełni w nim biegły. W sali sądowej, jak na scenie, przewijają się aktorzy – oczywiście wśród nich są przedsiębiorcy i menedżerowie – ustawieni na przypisanych im stanowiskach. Sędzia na środku, po jego prawej powód, po lewej pozwany, a naprzeciwko pozostali uczestnicy postępowania (biegły sądowy, tłumacz, świadek). Jak w każdym przedstawieniu, tak i tutaj, publiczność zajmuje ławy na wprost sceny.