Jacek Liput

Nowe prawo zamówień publicznych: elektronizacja i nowy tryb podstawowy

Do końca grudnia 2020 r. mniejsze postępowania o zamówienie publiczne mogły być prowadzone w formie „papierowej". Od nowego roku – tylko w formie elektronicznej.

Nowe prawo zamówień publicznych: optymistyczna strona nowych przepisów

Przetarg ma nie być celem samym w sobie, ale służyć wybraniu wykonawcy, który zrealizuje zamówienie w sposób prawidłowy i efektywny. Warto również dostrzec wysiłki ustawodawcy, aby umowy o zamówienie publiczne były bardziej zrównoważone.

RODO: dane osobowe w zamówieniach publicznych

Postępowania zamówieniowe mają swoją specyfikę, a jedną z naczelnych zasad zamówień publicznych jest zasada jawności. Oznacza to tyle, że dane osobowe w zamówieniach publicznych mogą być szczególnie narażone na dostęp ze strony osób do tego niepowołanych. Jak należy z nimi postępować?

Przedsiębiorcy będą zobowiązani do ochrony sygnalistów

26 listopada tego roku w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej oficjalnie opublikowana została Dyrektywa PE i Rady 2019/1937 z dnia 23 października 2019 r. w sprawie ochrony osób zgłaszających naruszenia prawa Unii, tzw. dyrektywa o sygnalistach. Przyjęte przepisy wprowadzają nowe obowiązki dla przedsiębiorców w obszarze szeroko pojętego compliance.

Wykluczenie wykonawcy z powodu poważnego naruszenia obowiązków zawodowych

Jest możliwość wykluczenia wykonawcy z powodu poważnego naruszenia przez niego w sposób zawiniony obowiązków zawodowych. Jak pokazuje praktyka, wykorzystywanie tego instrumentu to spore wyzwanie dla zamawiających.